SUITS

Burn Notice, Psych ve White Collar gibi sevilen birçok diziye sahip USA Network kanalında yine harika bir dizi. Hukuki drama türündeki dizi, yani Suits nasılmış, başlamalı mıyım, sıkıcı mı derseniz eğer buyurun yazının devamına.

Konusu ve Karakterler

Dizi, Pearson&Hardman adlı şirkette avukatlık yapan iki kişinin (Mike ve Harvey) üzerine kurulu.

Mike Ross – Patrick J. Adams

Mike okuduğu hiçbir şeyi unutmadığı bir hafızaya ve üstün zekaya sahip biri. Yaşadığı talihsizlikler ve büyükannesinin rahatsızlığı nedeniyle okulu bitiremeyen ve hayatını başkalarının yerine sınavlara girerek devam ettirmeye çalışan Mike’ın günün birinde bir miktar paraya ihtiyacı olur. Bu yüzden eski belalı arkadaşı Trevor’ın tavsiyesiyle yasa dışı bir işe girişir; ama başı polisle belaya girer. Bu durumdan kurtulmaya çalışırken de kendini bir anda Harvey’in karşısında, iş görüşmesinde buluverir. Patrick J. Adams, daha önce LostCold Case, Flashforward ve Pretty Little Liars gibi birçok dizide konuk oyunculuk yapmıştır.

Harvey Specter – Gabriel Macht

Harvey şirketin, hatta New York’un en iyi “iş bitiricisi” olarak bilinen avukatıdır. Kendine güveni tam, azimli ve tuttuğunu koparan biridir. Şirkette kıdemli ortaklığa yükselince kurallar gereği kendisine Harvard mezunu bir yardımcı avukat alması gerekir. İstemeyerek de olsa görüşmelere başlayan Harvey, görüşmelerden çok sıkıldığı bir anda karşısında Mike’ı buluverir.

Yaşanılan ufak bir aksilik nedeniyle Mike’ın aslında kim olduğunu ve gün içinde neler yaşadığını öğrenen Harvey, Mike’ın zekasına, hazır cevaplılığına ve ansiklopedik düzeydeki hukuk bilgisine hayran kalır. Başta Mike’ın üniversiteyi bitirmemiş olması ve şirketin yalnızca Harvard mezunlarını kabul etmesi nedeniyle onu işe almak istemese de görüşmelerden çok sıkıldığından dolayı ve Mike’ın görüştüğü diğer kerkesten daha iyi olduğunu farkettiğinden işe alır.

Tabii bundan sonra ikisi de neredeyse herkese, özellikle de bunu en öğrenmemesi gereken kişi olan şirket patronuna karşı Mike bir Harvard mezunuymuş gibi davranmaya başlarlar.

Suits, genel anlamda ikilinin bölümler içinde aldığı davalar, bunları kazanmak için neler yapabildikleri, birbirleri ve diğerleriyle olan ilişkileri, konuşmaları üzerinden yürüyor. Dizinin sahip olduğu diğer ana karakterlere ve kadrosuna gelirsek…


Louis Litt – Rick Hoffman

Şirketin yönetici avukatlarından olan ve hep Harvey’in gölgesinde kalmaktan şikayetçi olan hırslı Louis, ilk günden itibaren Mike için de baş belası olan biri. Oyuncunun CSI:Miami, Samantha Who ve Law&Order: LA dahil birçok dizide konuk oyunculuğu var.

Rachel Zane – Meghan Markle

Bir türlü baro sınavını geçemeyen ve şirkette paralegal (avukatlara davaya hazırlıkta yardımcı olan kişi) olarak çalışan Rachel’ın ilk günden itibaren Mike ile aralarında bir yakınlık oluşuyor. Meghan Markle da genellikle Fringe, 90210 ve CSI:NY gibi dizilerde konuk oyunculuk yapmış biri.

Jessica Pearson – Gina Torres

Şirkete ve işine oldukça bağlı olan, yaptıklarını onaylamasa bile çoğu zaman Harvey’in arkasında duran Jessica, aynı zamanda şirketin de patroniçesi. Bunun yanında Jessica, Harvey’in Mike’ın durumunu öğrenmesini en istemediği dizi karakteri. Patronluksa nedenlerinden sadece biri. Gina Torres’in içinde olduğu projeler saymakla bitmez. Kadronun en deneyimlisi kendisi, oyunculuğunda bunu da gösteriyor.

Donna – Sarah Rafferty

Harvey’in yetenekli mi yetenekli, yapabileceklerinin limiti olmayan asistanı ve sırdaşı. Dizinin en eğlenceli karakterlerinden olan Donna, alt rütbede olsa da Louis ile baş edebilen nadir insanlardan. Ayrıca şirkette bu sırra ortak olan da tek kişi. (Çünkü Donna her şeyi bilir) Sarah Rafferty de Brothers&Sisters, CSICharmed gibi bazı dizilerde konuk oyunculuğu bulunan bir oyuncu.

Çift bölümle başlayan Suits‘in ilk sezonu 12 bölümden oluşmakta. Yazın en çok ilgi gören dizilerinden olan dizi, iyi reytinglerinin karşılığı olarak şu anda 5. sezonunu devam ettirmekte. 5’e kadar ne zaman geldi farkında bile değilim, hiç mi sıkmaz bir dizi. Bence bu normalden daha da büyük bir başarı çünkü konusu ne süper kahraman, ne aksiyon, ne korku, ne de gerçek üstü olayları kapsıyor.

Tanıtım filmi için buraya bakabilirsiniz.

Avukat dizilerini sever biri olarak da dizinin oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Hukukun derinliklerine girerek insanı bunaltmıyor, özellikle konuşmalarda olmak üzere komedinin ve olayların gidişatına göre dramın dozu da iyi ayarlanmış. Şirket içinde geçen entrikalar, davayı çözüş yöntemleri ise üzerinde iyi düşünülmüş ve izleyeni gerçekten oldukça tatmin ediyor.

İlk 5 bölümü izleyip (devam etmek için muhtemelen ilk bölüm yeterli olacaktır…) bir şans vermenizi öneririm.

İyi seyirler!

-Aleyna

Leave a Reply