THE O.C.

Yayınlandığı dönemde de şimdi de gençlerin aklını başından alan bir gençlik dizisi var karşınızda.

The O.C.

The Orange County

Zenginlik içinde hayatlarını sürdüren Orange County sakinlerinin hayatına dahil olmak durumunda kalan taşralı bir gencin hayatını, adaptasyon sürecini, arkadaşları ile ilişkilerini anlatıyor bu dizi.

Dizinin yaratıcısı Josh Schwartz, kendisi hem Chuck‘ı hem de Gossip Girl‘ün arkasındaki isim. Dizi toplam 4 sezon ve 92 bölüm sürdü. En son iptal edilmesine rağmen çok ta iptal gibi gelmeyen bir finalle uğurlamıştık diziyi. Dizi 3 Ağustos 2003 – 22 Şubat 2007 tarihleri arasında yayınlanmıştı Amerika’da FOX ekranlarında. Türkiye’de de CNBC-e’de tabii ki.

Jenerik müziği: Phantom Planet – California (Nasıl duygulandım şimdi tekrar dinleyince)

California’nın tehlikeli muhitlerinden biri olan Chino’da yaşayan Ryan, ağabeyi yüzünden karıştığı bir araba hırsızlığı nedeniyle başı derde girince, kendisini adliye koridorlarında buluyor. Ağabeyi hapse girerken, Ryan reşit olmadığı için ceza almadan kurtuluyor. Ama ailesi (annesi ve annesini kullanan annesinin sevgilisi) artık onu evde istemediği için kendisini kapının önünde buluyor. Ryan’ın davasında görevli olan Sandy Cohen, Ryan’ın bu durumuna üzülüyor ve onu, kendi evine götürüyor. Böylece Ryan, bambaşka bir dünyanın kapısını da aralamış oluyor.

Şu ana kadar geçmişi sürekli kendisine engel olsa da artık, daha güzel bir geleceğe sahip olma şansı var ve bunu da en iyi şekilde değerlendirmek istiyor. Kendisi bu yabancı çevrede zorluklar çekerken, etrafındaki kendisinden farklı duran insanlar da duruma yardım etmiyorlar, kaldığı evin içi dahil olmak üzere. Kendisini kabul ettirmesi gereken bir aile ve bir çevre var. Tabii ona hemen kucak açanlar da yok değil. Onların da yardımıyla Ryan’ın O.C. serüveni başlıyor.

 Ryan Atwood – Ben McKenzie

Karakterimize, hayat çok adil davranmıyor. Sorunlu bir ebeveyn, daha da sorunlu bir ağabey derken başı dertten kurtulmuyor. Her şeyin ters gittiği bu dönemde Sandy ile tanışıyor ve hayatı değişiyor. Tabii her şey göründüğü kadar kolay olmuyor. Dahil olduğu dünya onun için çok farklı bir dünya. Çok çetin şartlarda yaşamış biri için fazla yumuşak ve rahat. Sandy’e minnetinden dolayı, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Beladan uzak durmaya çalışıyor. Çünkü onu hayal kırıklığına uğratmak istemiyor. Ama şımarık zengin gençlerinin, sınırları zorlamakta üstlerine yok. Her şeye rağmen Sandy’nin oğlu Seth’le dostlukları ilerledikçe her şey daha da kolaylaşıyor.

Seth Cohen  – Adam Brody

Karakterimiz Cohen’lerin tek oğlu. Sosyal olarak biraz uyumsuz biri diyebiliriz. Bu yüzden de pek fazla arkadaş edinemiyor. Yıllardır yan evlerindeki yaşıtıyla bile muhabbete girme gereği duymamış. Kendini dış dünyaya ve insan ilişkilerine kapamış olan Seth’in tek ilgilendiği şey, çizgi roman dergileri. En büyük hayali ise bir yelkenliyle tek başına okyanusa açılmak ve dünyayı dolaşmak. Çünkü Ryan gibi o da kendini bu çevreye ait hissetmiyor. Tabii eve gelen misafir her şeyi değiştiriyor. Ryan’a hemen ısınan Seth, onu gerçek bir kardeş gibi kabul ediyor. Aslında pek de sevmediği Orange County, onun için daha yaşanır bir hale geliyor. 

Marissa Cooper  – Mischa Barton

Karakterimiz Cohen’lerin yan komşusu. Sorunlu ergen serimizin bu dizideki karşılığı da Marissa. Sorunlu aile ilişkileri yüzünden zor dönemler geçiriyor. Sürekli kendini içinden çıkılmaz durumlara sokuyor. Julie gibi bir annesinin olması da bu durumu pek kolaylaştırmıyor. Ryan’ın gelişiyle, Marissa da ona kucak açıyor. Onu hemen kabulleniyor. Genelde zamanını ya zengin, züppe sevgilisi Luke ile ya da en iyi arkadaşı Summer ile geçiren Marissa için yepyeni bir dostluk başlıyor.

Summer Roberts – Rachel Bilson

Sıra geldi Marissa’nın en iyi arkadaşı, Seth’in çocukluk aşkı olan Summer’a. Karakterimiz Newport Beach’in popüler kızı. Annesi, boşanmalarının ardından Summer 13 yaşındayken evi terk etmiş ve o zamandan beri de onunla iletişime geçmemiş. Babası ünlü bir estetik cerrahı, ayrılıktan sonra yeni biriyle evlenmiş. Summer’ın, üvey annesinden “üvey-canavar (step mother:step monster)” diye bahsetmesinden, onu ne kadar sevdiğini anlayabiliyoruz. Zamanını genelde partilerde veya Marissa’yla geçiren bu güzel kız, aslında sadece birkaç bölümlük düşünülmüş. (İzlemeye devam ettikçe Summer’sız nasıl olabilir bu dizi diyorsunuz, haklısınız) Ama Bilson, seyircileri kendisine aşık edince, kendini kadrolu oyuncu olarak buluvermiş.

Sandy Cohen  – Peter Gallagher 

Avukat olan, ama kendini sosyal projelere adayan idealist kamu savunucusu Sandy, dava sırasında tanıştığı Ryan’a kendisini yakın hissediyor ve onu evine alıyor. Bu yakınlığın sebebi, kendisinin de o çevreden gelmiş olması olduğunu düşünüyoruz. Hem onu yaşadığı zor durumdan kurtarmak istiyor, hem de uyumsuz oğlu Seth için iyi bir arkadaş olabileceğini düşünüyor. Tabii eşi Kirsten’a sormadan böyle büyük bir adım atması biraz ortalığı karıştırıyor. Başı dertten derde giren sorunlu bir genci evine almak, iyilik meleği Sandy için çok zor olmasa da etraftaki diğer insanlar tarafından o kadar da normal karşılanmıyor.

Kirsten Cohen – Kelly Rowan

Karakterimiz, Cohen Ailesi’nin annesi. Sanat tarihi mezunu olan Kirsten, babası Caleb’in sahibi olduğu şirketin CEO’luğunu yapıyor. Mutlu evlilikleri ile kıskanılan bir çift. Kocası gibi çok iyi niyetli biri olan Kirsten, bir anda evlerine gelen Ryan’a doğal olarak kocası kadar ılımlı yaklaşamıyor. Evinde, sırf gidecek başka bir yeri yok diye tanımadığı birinin kalmasını istemiyor. Ama yine de içi el vermiyor ve onu geçici bir süreliğine konuk etmeyi kabul ediyor. Ona, bahçelerindeki havuz evini hazırlatıyor. Aslında geçici olduğunu düşündüğü bir ilişki de böylece başlamış oluyor.

Julie Cooper – Melinda Clarke

Daha önce bahsettiğimiz Marissa’nın sorunlu annesi. Kendisi bencil, kendini beğenmiş, basit ve genelde paradan başka bir şey düşünmeyen, hatta neredeyse annelikle uzaktan yakından alakası olmayan bir kadın olarak tanımlayabiliriz. Biraz ağır olmuş olabilir, doğruya doğru ama… İzleyip görürsünüz umarım. Julie, Marissa’nın babası Jimmy ile beraber. Maddi problemler yüzünden araları açık olan çiftimizin arasında geçen tartışmaları görmek, Marissa için de çok kolay olmuyor.

Jimmy Cooper – Tate Donovan 

Julie’nin kocası ve Marissa ile Kaitlin’in babası. Kirsten ile ortak bir geçmişleri var. Bir dönem sevgili oldular. İşiyle ilgili hoş olmayan durumlar ortaya çıkınca, hem maddi olarak hem de manevi olarak çok zor durumda kalıyor; ailesini de çok zor durumda bırakmış oluyor.

Caleb Nichol – Alan Dale 

Kirsten’in babası ve aynı zamanda patronu. Biraz geçimsiz biri. Ryan’dan pek hazzetmiyor. Tabii Kirsten’in kocası Sandy’le de iyi anlaşamıyorlar. İlişkiler açısından da ne şimdi, ne de geçmişte düzgün biri sayılmaz.

Luke Ward – Chris Carmack

Marissa’nın zengin, züppe sevgilisi. Ryan’ın gelişi onu pek mutlu etmişe benzemiyor. Bunu da tavırlarıyla çok rahat belli ediyor.

Kaitlin Cooper – Willa Holland

Marissa’nın küçük kardeşi. İlk sezonda birkaç bölüm yer alan, daha sonra çıkan problemler yüzünden yatılı okula gönderilen Kaitlin’i uzun bir süre boyunca son görüşümüz oluyor. 3. sezondan itibaren kendisi şehre geri dönüyor tabii problemleriyle birlikte.

Taylor Townsend – Autumn Reeser 

Bizim tayfayla aynı okuldan, kontrol manyağı, çok konuşan, mükemmeliyetçi bir kız. 3. sezonda aramıza katılanlardan.

Yukarıdaki resimdeki karakterler de iyice yandan olanlar diyebilirim. 4 sezon boyunca bize eşlik etmeseler de belli sezonlarda birbirlerinden ayrı olarak önemli rolleri olan bazı karakterler girip çıkıyor.

Eğer izlerseniz 4 sezon boyunca size eşlik edecek olan Orange County sakinleriyle ve o kadar da sakin olmayanlarla tanıştınız. Umarım sizde izleme teşviği uyandırabilmişimdir!

Bütün gençlik dizileri gibi aile içi sorunlara, ilişkilere, aşka, dostluğa, ölüme, kayıplara, pişmanlıklara, umutlara ve bunun gibi daha birçok konuya değiniyor dizi.

Birçok ödüle aday gösterilen bu güzel dizimizin adaylıkları için buraya bakabilirsiniz.

NOT: Geçen senenin en çok televizyona damga vuran dizilerden biri olan Medcezir’in uyarlandığı dizi. İkisini de izlemiş biri olarak her ne kadar Medcezir iyi olsa da OC’yi kesinlikle geçemez. Karakter olarak ta doğru yerlere odaklanma olarak ta daha iyi tabii ki. İlk bölümlerde benzerliğe dikkat eden Medcezir sonradan sapıttı biraz bu yüzden rahatlıkla OC’yi izleyebilirsiniz, aynısını izleyeceğim derdi olmadan. (Karakterlerimiz Medcezir’de üniversite öğrencileri iken OC’de lise öğrencileri)

  • Melinda Clarke (Julie) ile her bölümde yer almasına rağmen Rachel Bilson (Summer) ilk sezon ortasına kadar konuk oyuncu olarak görünmüşler. Daha sonra ikisi de kadrolu oyuncu olarak yerini almış jenerikte.
  • Daha ilginç olanı ise, Rachel konuk oyuncu olmasına rağmen her bölümde ana rol alırken, dizinin kadrolu oyuncuları olan Tate Donavan (Jimmy) ile Chris Carmack (Luke) çoğu bölümde yer almadılar.
  • Cohen’lerin havuzu sadece 1,5 metre olduğundan içinde yapılan çekimlerde oyuncular diz üstü çekim yapmak zorunda kalmış.
  • İsmi aslında Orange County olacakmış; ama aynı yıl çıkan aynı isimli bir film yüzünden değiştirmek zorunda kalmışlar.
  • Adam Brody (Seth), aslında Ryan rolü için seçmelere katılmış.
  • Daha çok başlarda Ryan’ın, Sandy’nin evlilik dışı çocuğu olması planlanmış.
  • Adam Brody yelkenlilerden hiç hazzetmiyor; o yüzden Seth’in yelkenliyle denize açıldığı sahnelerde 40 yaşındaki dublörü yerine geçiyormuş.
  • Chad Michael Murray’e, Ryan rolü teklif edilmiş; ama o reddedip One Tree Hill dizisine başrol olarak katılmış.
  • Ryan ve Seth, sadece iki bölümde sarılmışlar. Pilot ve final bölümlerinde. (ağlama emojisi xx1000000)
  • Bölümlerde çalan müzikleriyle bir efsane haline gelen dizi, yayınlandığı süre boyunca tam 6 tane album çıkartmış. Dizinin giriş jeneriğinde çalan şarkı da bunlardan en meşhuru.

İzleyenler için unutulmaz olan, tekrar tekrar izlenip duygulanılası jeneriği.

Bu bilgiler dışında spoiler yağmuruna tutulmamanız için başka araştırma yapmamanızı şiddetle öneririm.

İzlemeniz umuduyla 🙂

-Aleyna

One thought

Leave a Reply