Pop Müziğin Etkileri ve Kaybettirdikleri

Müzik zevki, kişiden kişiye en çok farklılık gösteren başlıklardan biridir. Kimse ne bir diğeriyle eş duyguları paylaşır müzik dinlerken, ne de aynı düşüncelere kapilir. Müzik bir kısmına göre anlık keyif verici iken, diğerlerine göre ise bir yol gösterici, bir kılavuz, hatta ve hatta yasam bicimidir. Müzik seçimlerinin bu kadar değişkenlik göstermesi, işte bundandır.

 

Fakat her başlıkta olduğu gibi müzikte de tür gözetmeksizin kalite aranmalıdır. Maalesef günümüz Türkiyesi’nde şarkıların kaliteden uzak olduğu gerçeği Polyanna’cılık oynamayan her gerçek müzikseverin -benim gibiyseniz müzikkolik olarak da adlandırabilirsiniz- ortak kanısıdır. Sadece piyasada üç hafta, en fazla bir yaz sezonu dinletilmek için yaratılan ve incelendiğinde aynı olan bu şarkıları sanat kategorisine almak rahatsız edici bir tablo oluşturur. Paragrafın en başında Türkiye’den bahsettim, fakat dünyanin her yerinde durumun boyle olduğu aşikar. Tek kullanımlık kalitesiz işler anlık zirvelerle radyoları doldurduğu için listeler sanattan mahrum, dinleyici de kör kalıyor. Günümüzün pop müzik dünyasında sanatçı olarak gösterebileceğimiz isim sayısı da, hal böyle olunca bir elin parmaklarını geçmiyor. Böyle bir müziğe tahammül edebilen insan kitlesi ise gözünü kırpmadan farklı yönlere yönelerek klasik müzik, rock, alternatif, elektronik veya rap dinleyen insanlara zevksiz sıfatını uygun görebiliyor. Devrimin ve değişimin başkaldırıdan geçtiğini henüz anlayamamış olan bu kitle içinde bulundukları hipnoz durumundan çıkmadığı sürece ise, müzik piyasasının evrimi kolay gözükmüyor.

Şimdi rap müzik dinleyen biri olarak yazmaya devam ediyorum. Türkiye’de, yine farkındalık sahibi olmayan bu kitle tarafından, kalitesiz ve ucuz olarak tanımlanıyor rap müzik. Aslında müzik değeri olarak piyasa müziklerinden oldukça üstündür rap muzik türü. Kaliteli işlere baktığımızda ritim, parmak izi gibidir. ‘Beat’ diye tabir edilen vuruşların melodi üzerinde düştükleri yerler hiçbir şarkıda tamamen aynı değildir. Ayrıca çoğu pop şarkısı gibi temelsiz ritimlerden oluşmaz rap şarkıları. Burası işin teknik kısmı. Halkı asıl ilgilendiren ise şarkıdaki anlam. ‘Piyasa’ tabir edilen ve listelerde görmeye alışkın olduğumuz şarkılardan birini ele alalım :

Simge -Miş Miş

Nedir bu haller hadi açıl yeter

Ne kaçak, ne göçek, ne tuzak,

Aman of, slalom hep, hep,

Hep zikzak
Zaten böyle başlayan bir şarkıyı yorumlamak bile manasız iken asıl sorun buna dayanabilen bir kitlenin varlığıdır. Sonucta şarkıcı para kazanmak icin yazar şarkısını. Yukarıdaki sözler ise 4 yaşında bir çocuğun akıl ettiği sozler olmaktan ileri gidemeyecek seviyededir. Gerçek rap müzikte ise (gerçek rap müzikten kastım ise internetteki saçmalıklar dışında kalan ‘gerçek’ sanatçıların icra ettiği tür) sözlerde bir anlam mevcuttur. Tepki olarak doğan bu türde sözler hem notalara uyar hem de ritimlerle eşleşir.

 

Uyanmak zor, uykunu bölmedikçe kurtuluş,

Çıkışı bulamadığın yol üzeri, gözün kapalı yıpranış,

Yıprandığını bir tek senin bilmen kıvranış,

Ağladığını kendin görmen, ruhen yikilis.

 

Ahmak Islatan şarkısından aldığım bu bölümde ise sözlerin farkı açıkça gözüküyor. Bir açıklama yapmaya dahi gerek olmadığı ortada.

 

Müziği kendisiyle eşleştirmek ve şiddetli düşünceleri dizginlemek için dinleyen insanlar -ki bence müzik bunun için var- kaliteye dikkat ederler. Rap dışında bir çok türde kalite bulunabilir ve bu eleştiriyi ne gerçekten kaliteli pop şarkılarını yermek ne de rapi övmek icin yazdım. Herkesin zevki farklı olabilir fakat kalite gorüşünde ortak bir tat vardır. İnsanlara aşılanması gereken ise gerçek müziğin tadına nasıl varılacağıdır. Sanat bana göre öznel olduğu kadar nesnel bir bütün üzerine kurulmuştur ve sanatın sınırsızlığı sanatsızlık olarak algılanmamalıdır. Müzik doğuştan gelen bir ihtiyaçtır ve onun hayatımızdaki yerini biz yaratırız.

 

“Müzik buradaydı yani içimde. Müziğin güzelliği budur, onu sizden alamazlar. Hiç müzik için böyle şeyler hissetmemiş miydiniz? Unutmamak için ona ihtiyacımız var. Unutmamak için, senin olan bir şeyi… Umudu…”    (Esaretin Bedeli filminden alıntıdır)

 

 

-Can Rodoslu (Konuk Yazar)

Leave a Reply