3. Köprüye Gizlice Tırmanan Gençlerin Muhteşem Videosu

Pavel Smirnov ve Özcan İpar, yapımı devam eden İstanbul’un 3. köprüsüne çıkarak 350 metre yukarıdan görüntü aldı.
Gökdelenler veya yüksek yapılar üzerine tırmanmak aksiyon tutkunları için biçilmiş kaftan. Benim de çok istediğim ama çok üzülerek maalesef küçük tırsmalarımın olduğu bir alan. Yurtdışında On the Roofs gibi ikililerin Avrupa ve Çin’deki yüksek binalara tırmanma maceralarına her zaman oluyor zaten. Bu kez ise Türkiye’den bir tırmanma hikayesi var. Pavel Smirnov ve Özcan İpar, İstanbul’un kuzeyine inşa edilen 350 metre yüksekliğindeki 3. köprüye tırmandı ve en uç noktasından bir selfie ile bu macerayı tamamladı. (Hadi çıktın sıfır güvenlik sıfır eldiven, nasıl inicen? O noktada atarım ben kendimi aşağı nereye gelirsem heralde…)

İstanbul’un kuzey ormanlarını, doğal yaşamı ve dolayısıyla İstanbul ile çevresinde kalan tüm bölgedeki ekosistemi değiştirip bozacak olan 3. köprü; tüm olumsuz görüşlere rağmen inşa edildi ve hayatımızın bir başka acıklı manzarasına dönüştü. Köprü henüz trafiğe açılmamış olsa da bölgeye erişim alternatif yollarla gerçekleşebiliyor. Pavel Smirnov ve Özcan İpar da Türkiye’nin en yüksek köprüsü gibi “en”lerle süslenmiş bir unvanına sahip olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne kendi yöntemleriyle giriş yaptı ve başlarına yerleştirdikleri -tabii ki- GoPro’larla filmleştirdi.

Yurt dışındaki örnekleriyle görmeye alıştığımız bu sahneleri yaşadığımız bölgedeki bir yapıyla görünce çevre, doğa, betonlaşma ve toplumsal boyutları gibi hususlarda da aklımızda beliren önermelerle baş başa bulabiliyoruz kendimizi.

Leave a Reply