Ertuğrul Özkök de Cem Yılmaz da benim gibi manyakmış!*

Star Wars milyonlarca kişiyi etkisi altına almış, her çeşit alanı etkilemiş, filmleri hiç bıkılmadan izlenmiş tartışılmaz muhteşem bir seri! Dünyanın dört bir yanında etkinlikler, herkesin aşına olduğu kostümler, eskrimcilerin ışın kılıçı gibi kullandıkları kılıçlarıyla yaptıkları düellolar, maketleri çizgi romanları ve daha neler neler!

17 Aralığın ilk dakikası yani 00.00 da Kanyon’da olacak kadar sevdim bende bu seriyi. Arkadaşıma davetiye gelmişti, gittik ve süper bir organizasyonla karşılaştık. Kostümlerle, maskelerle, ışın kılıçlarıyla gelenler mi desem yoksa harika hazırlanmış sinemanın Stormtrooper, Kylo Ren heykelleri mi?

Filmde girmeden Ertuğrul Özkök ve sanırsam torununu gördük, resim çektiriyorlardı. Star Wars manyaklığı herkesi sarmış! Yazdığı yazıda yaş ortalaması 30 larda demiş Ertuğrul Özkök, biz düşürdük onu!

Başlamadan konuşuyoruz en komik Türk filmlerinden, ben diyorum Gora en önde götürür de Organize İler hemen peşinden gelir.

Ara oldu, mısır aldık. Giriş çok kalabalık diye yangın çıkışının ordan girelim dedik salona. Kapıyı açtık ve durakaldık.

Kimi görelim?

Cem Yılmaz ve Ozan Güven bize döndü. Çok daha uzun gelen ama muhtemelen bir 15-20 saniye olan sessizliği Can “Bi enteresan oldu Cem abi” diyerek bozdu. E hiç beklemiyorduk napalım, kaldık öyle.
“Ne enteresanı canım, yakaladınız bizi hahaha”
“Bizde şöyle geçicektik”

Ne dediğimizi tam da anlamadan geçtik ordan, işin daha kötü kısmı oradaki kapı kapalıydı, aynı yerden bir daha dönmemiz gerekiyordu, dar da bir koridordu. Neyse diyip geri dönüp geçtik ama bu da bizim için komik bir anı olarak kaldı.

“Orda bi selfie çekinseydik iyidi yaa”

Yazının bu noktadan sonrası spoiler içerir.**

 

Filmde herkes çok heyecanlıydı. Çok sevdiğim olaylardan biri ilk ve ikinci üçlemelerden sevdiğimiz efsane karakterler çıkıncaki alkışlardı. Han Solo, Chewie, R2D2, 3CPO, Leia ve daha niceleri.

En büyük alkış Rey ve Finn Millennium Falcon’dan çıkıp Han Solo ve Chewie çıktığındaydı. (Yazarken bile tüylerim diken diken oldu) Harrison Ford her zamanki gibi muhteşem! Zaten ilk alkış Jakku’da Millennnium Falcon’u bulduklarındaydı.

Bence filmde eski filmlerden bir çok ortak nokta vardı. Öncelikle sahne geçişlerinde daire şeklinde açılma gibi özellikler serinin devamı olduğunu hissettirdi bana. Starkiller Base ve patlatması aynı Death Star ve patlaması gibiydi. Aradan 37 yıl geçmemişçesine devam etti olaylar. 3D etkisini çok iyi kullanmışlar. Şahsen ben ‘o’ karakterin eksikliğini çok hissettim, Darth Vader diyeceğim ama aslında Anakin‘i kast ediyorum.

Son olarak filmin isminin de çok uyduğunu düşünüyorum. Hem bir uyanış (awakening) olduğundan hem de güç‘ün daha da güçlenmesinden. Anakin’in ışın kılıcının da yeni bir sahibi oluyor, yani ışın kılıcı çağırırken aslında güç çağırıyordu Rey‘i. Luke‘un da bulunmasıyla bakalım nelerle karşılaşacağız bir sonraki bölüm!

Siz izlediniz mi? Beğendiniz mi? Yorumlarınızı yazın.

 

 

-Lütfen seriyi izlemeden bu filme gitmeyin, zaman kaybı ve anlamsız olur. Bu tarz filmler bir ruh taşır, ruhu öldürmeyin.

*Yazının başlığını Ertuğrul Özkök’ün yazdığı benzer isimli yazıyı gördükten sonra değiştirdim, yazının üzerine ve ithafen yazmış gibi olsun istedim!

 

-Aleyna Dogan

4 thoughts

  1. ya çok seviyorum Star Wars’ u aylardır filmin çıkmasını bekliyorum ama bi türlü gidemedim. 3D olması da biraz hevesimi kırdı açıkçası bi gözlüklü olarak 🙁 ama Star Wars bu ya hiçbir filme benzemez

    1. Bende bir gozluklu olarak iki gozlukledim, hic sevmedigim bir olaydir benimde. Star Wars harika, muhtesem! Bazi sinemalarda 4D ozelligi varmis, gitmedim henuz ama iyidir diye dusunuyorum, oneririm 🙂

  2. Ailece sabırsızlıkla beklediğimiz starwars güç uyanıyor u kizim sayesindeTürkiye nin bildiğim kadarıyla tek 4 d sinema salonunda ilk gün izleme şansım oldu.muhteşem bir deneyimdi.hareketli koltuklarla ışık koku rüzgar su buharı efektleriyle filmin içindeydik.bu filmi mutlaka 4 d izleyin derim.

Leave a Reply