Stephen Hawking Kara Deliklerin Gizemini Çözdüğünü Açıkladı

Hawking, bilim insanlarının henüz açıklayamadığı kara delik bilgi paradoksu’nu çözdüğünü açıkladı. Paradoks kısaca, kara deliği oluşturan bir yıldızın bütün bilgisinin kara delik içinde kaybolması ve kara delik yok olduğunda da bütün bilginin tamamen silinmesidir. Fizikçilere göre ise bilgi kaybolamaz. O halde kara deliğe giren bilgi nereye gidiyor?

Hawking ışımasının keşfedilmesi  ile kara delikten bilgi çıkışı olduğu aslında biliniyor. Fakat bu bilginin  anlaşılamaz bir halde dışarı çıktığını söyleyen ünlü fizikçi, bu nedenle kara delik içine düşen bilgiye kısaca kaybolmuş gözüyle bakıldığını söylüyor. Bilginin kaybolması ise fizik kanunlarına göre olamayacağı için Hawking, kara deliklerin aslında bilgiyi kaybetmediklerini ileri sürüyor.

Ünlü fizikçi, kara deliğe giren bir bilginin düşünüldüğü gibi kara deliğin içinde değil de olay ufkunda bulunduğunu öne sürüyor. Olay ufku, kara deliğin sınırıdır ve sınırı geçen parçacıklar kara deliğin içine düşerler. Hawking’e göre, kara deliğe giren parçacıklar , bilgilerinin izini olay ufkunda bırakıyorlar. Parçacıklar, Hawking ışıması ile dışarı çıkarken daha önce olay ufkunda bıraktıkları bilgi izlerini alıp öyle çıkıyorlar. Ünlü fizikçi, kara deliğin dönmesi durumunda ise bilginin başka bir evrene çıkıp  bir daha asla geri dönememe olasılığının da olduğunu söylüyor.

Kaynak : http://paylasman.com/content/see/727/stephen-hawking-kara-deliklerin-gizemini-cozdugunu-acikladi.html

Serra

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s