Finlandiya Günleri

Tatil zamanları tartışmasız yılın en sevdiğim zamanları. Özellikle son iki yıldır da sömestr benim için uzun bir dönem çalışmanın ardından gelen ödül gibi. Geçtiğimiz yılki Tayland-Singapur gezimin ardından bunun daha üstüne çıkabileceğimi düşünmüyordum ki halamla 2-3 yıldır hayalini kurduğumuz Laponya tatilimiz filizlenmeye başladı.

DSC_0045

Önce gezimizi genel hatlarıyla anlatacağım ki olur da gitmeyi düşünürseniz nasıl bir yol izlemeniz gerekecek ya da kaç gün kalmanız yeterli olacak bunlar hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu tatil bizim ilk aile tatilimizdi ve tamı tamına 6 kişilik bir gruptuk, her şey tahminimizden daha güzel geçti. Gezimizi halamın İskandinavya turundaki rehberi ve arkadaşı olan Şebnem Hanım (Şebnem ablacığım) organize etti. Gezi esnasında bizimle sadece Helsinki günümüzde beraberdi ama yokluğunu hiç hissetmedik; tüm ulaşım araçlarımız dakikasında kapımızdaydı, tüm gezilerimiz birer birer yolundaydı, özel yemek isteklerimiz bile biz bir şey demeden halledilmiş, uçuşlarımız, tren biletlerimiz, konaklamamız, 3 ayrı yerdeki akşam yemeği rezervasyonlarımız hazırdı. Sık sık adını duyduğumuz tur şirketlerinin sunduklarının aynısını hatta daha fazlasını ve konforlusunu çok daha uygun bir fiyata hem de o bölgeyi tanıyan, 12 yıldır Finlandiya’da yaşayan local bir rehber ve onun tur acentasıyla yapmak tatilimizin daha güzel geçmesini sağladı. (Şebnem abla ve Kalabalık Travel #best !)

DSC_0249

1.Gün: İstanbul’dan Helsinki’ye öğlen saatlerinde iniş yaptık,Şebnem Hanım’la buluşarak Finlandiya ve Helsinki hakkında bilgi edinip Helsinki turumuzu yaptık. Geceleme gece trenimizde istikamet 12 saatlik yolun ardından Rovaniemi.

DSC_0218

2.Gün: Sabaha karşı Rovaniemi’ye varış ve Chalet Hotel’e aracımızla varış, dinlenmek üzere villamıza yerleşme. Donmuş gölde ve ormanda safari, mangal ve Santa Klaus’un kasabası gezisi ve Kutup Çizgisi üzerinde fotoğraflar. Akşamında Laponya’nın en güzel yemeklerinin olduğunu Nili’de yemek.

DSC_0365

3.Gün: Aracımız geliyor ve aktivite bölgesine gidiyoruz, bugün Husky çiftliği ve Ren geyiği çiftliğindeyiz. Akşamsa yerel sushileri tadıyoruz.

DSC_0076

4.Gün: Sabahtan Rovaniemi şehir gezisi ve öğleden sonra Buz Otel gezisi, sauna + karda jakuzi ve Buz Restoran’da yemek.

5.Gün: Sabah boş vakit, Rovaniemi Havaalanı’na hareket, ordan Helsinki’ye uçuş ve Helsinki’den de İstanbul’a hareket.

Bizim 5 günümüz en ama en kısa şekilde madde madde bu şekilde geçti. Her gezimiz için özel kıyafetler giydirildik, sorumluluk aldığımıza dair kağıtlar imzaladık, çeşitli şekilde ehliyetler aldık, eksi derecelerde mayolarımızla karlarda koştuk, akşamları kızakla kaydık ve her an sıcak kalmak için mataralarımızı Fin içkileriyle doldurduk 🙂

Yazının devamı çok yakında!

-Serra

DSC_0027

4 thoughts

Leave a Reply