Bulunamayan Kitap: Gen Bencildir

Arkadaşımın çok ilgilendiği ve 2-3 haftadır bulmaya çalıştığı bu kitap nereye gitsek bitmiş durumda. Kitabı okumadan reklamını yapıyor gibi olacağım ama dün yaşadığını anlatmadan geçemem. Sabahtan APlus AVM’deki D&R’a bakıyor, yok. Öğleden sonra Akmerkez’deki Nezih’te de kalmamış. İnternetteki kitap satan bir kaç siteye bakıyoruz, maalesef. Bir saat sonra Kanyon’dayız. Önce Remzi’ye bakıyoruz, cevap aynı. ‘Maalesef kalmadı.’ Devasa bir D&R’ı var, kesin vardır artık dememize kalmadan cevap geliyor: Sonuncusunu bu sabah sattık. Arkadaşım delirme seviyesinde Metrocity D&R ve Nezih’i arıyor. Yok, yok, yok. Son çare D&R’ı arayıp nerde var diye baktırıyoruz. Capacity ve Trump’da kalmış sadece. Zor bela sabah alırsın diye ikna ediyorum ve bu sabah Capacity’e gidiyor. Sonuç sonunda olumlu. Mutlu son.

 

 

Kitabın tanıtımı:

Gen Bencildir (özgün adı: The Selfish Gene) zoolog Richard Dawkins tarafından evrim hakkında yazılmış olan, ilk defa 1976’da yayınlanan kitaptır. Dawkins kitapta, özverili ve bencil davranış kuramları, bencilliğin genetik tanımı, saldırgan davranışların evrimi, kanbağı kuramı, eşey farklarının doğal seçilimi gibi konuları ele alır.

Dawkins kitapta, gen merkezli evrim yorumunu açıklamanın bir yolu olarak bencil gen kavramını ortaya atmıştır. Buna göre evrimin etkileri en iyi şekilde genler üzerinde görülebilir ve organizmalar ya da canlı toplumları seviyesindeki seçilim hiçbir zaman genler seviyesindeki seçilime baskın gelemez. Bir organizmanın her zaman dahili sağlığını (inclusive fitness) yani sonraki bireylere geçirdiği gen kopyası sayısını maksimize etmesi beklenir. Böylece canlı toplulukları evrimsel anlamda dengeli bir strateji ile gelişir.

Kitapta ayrıca, insanın kültürel evriminin birimi olarak, biyolojik evrimdeki genlerin benzeri olan, mem kavramı ortaya atılmıştır. Buna göre, genlerdeki “bencil” replikasyon insan kültürünün gelişimine de model oluşturabilir. Kitabın yayınlanmasının ardından, çeşitli alanlarda çalışmaların yapıldığı memetik bilimi de gelişmiştir.

1cover.jpg

 

-Aleyna

6 thoughts

  1. Aranılan bazı kitaplar çok zor bulunuyor. Bende Sen Aydınlatırsın Geceyi isimli şiir kitabını epey aramıştım ama hala bulamadım. Sahaf sahaf kitapçı kitapçı dolaştım yok. Bu kitabın basımı da yapılmıyormuş artık. Nasıl bulurum bilmiyorum. Senin aradığını bulmana sevindim. İnşallah bende bulurum. 🙂

  2. Bu tip kitaplar eskiden Tübitak Yayınlarından temin edilebiliyordu. Ben çoğunu kütüphaneme almıştım alarak. Sonradan basım için telif hakları sözleşmelerimiz bitti denilerek bu tarz fizik, biyoloji, matematik vb. kitapların basımını durdurdular. Bir kaç kez mail attım ama sonradan zaten kabuk değiştirdikleri için peşini bıraktım. Yani bulacağınız yer ancak sahaflar olur arkadaşlar.

Leave a Reply