Önünüzdeki 5 Seneyi Nasıl Planlamalısınız?

Wall Street’te çalışan ve Amerikan kültürünün kalbinin attığı yerde basit bir hayat süren bir işkolik mi olacaksınız, yoksa milyon dolarlık bir işi olan başarılı bir girişimci mi? Eğer bu makaleyi okuyorsanız, vereceğiniz cevabın ikincisi olduğunu tahmin ediyorum.

Son moda stratejiler geçip gitse de, klasik hedef belirleme yönteminin yerini tutabilecek bir şey yoktur. İşte işinizi başarıya doğru ilerletmek için kullanabileceğiniz denenmiş ve onaylanmış bir kaç taktik.

Hedeflerinizi her gün gözden geçirin.

Hedef belirlemek, tartıya çıkmak gibidir – eğer bunu her sabah yaparsanız, daha büyük bir başarı görürsünüz. Girişimciler olarak, büyük hayaller kurmak standart bir uygulamadır. Büyük hayaller kuran kişilerle büyük işler başaran kişiler arasındaki fark, bunları hayata geçirenlerin eyleme geçmesidir.

“Bazen hayatımızdaki en büyük hedeflerimiz çok yorucu görünür. Nadiren bu hedefleri küçük, başarılabilir bir dizi iş olarak görürüz,” diye yazıyor Jack Canfield, The Success Principles: How to Get from Where You Are to Where You Want to Be (Başarı İlkeleri: Bulunduğunuz Yerden Bulunmak İstediğiniz Yere Gitmenin Yolları) isimli kitabında. “Ancak gerçekte, bu büyük hedefler tam olarak, büyük bir hedefi daha küçük işlere bölerek – ve bunları birer birer başarıyla gerçekleştirerek – başarılabilir.”

Davranış bilimi uzmanı ve yazarı James Clear bu daha küçük hedeflere “sistemler” diyor. “Eğer bir koçsanız,” diye açıklıyor Clear, “hedefiniz şampiyonayı kazanmaktır. Sisteminiz ise takımınızın her gün antrenman sırasında yaptıklarıdır. Eğer bir girişimciyseniz, hedefiniz milyon dolarlık bir iş kurmaktır. Sisteminiz ise satışlarınız ve pazarlama sürecinizdir.”

Clear, başarısını daha büyük hedefi aklında tutarken, sistemlere odaklanarak buldu.

Düzenli olarak hedeflerinizi değerlendirin.

Hedef belirlemek, bir işi tamamlamanın bir yolu olduğu kadar, aynı zamanda bir keşif sürecidir. Hedeflerinizi kontrol ederken, kendinize şu soruyu sorun: Bu hedef bir önem taşıyor mu?

“Bir lider olmak, yolu bulmak anlamına gelir,” diye açıklıyor yazar Kevin Hall, Aspire: Discovering Your Purpose through the Power of Words (Amaçlayın: Kelimelerin Gücü Kanalıyla Amacınızı Keşfetmek) isimli kitabında. “Ancak, başka birinin yolunu bulmasına yardımcı olmadan önce, kendi yolunuzu bulmalısınız.”

Hedeflerinizi düzenli bir şekilde değerlendirerek, sizin için gerçekten önemli olan şeylere odaklanabilirsiniz. Örneğin, hedefiniz günde 15 kilometre koşmaksa ancak dizlerinizle ilgili sorun yaşıyorsanız, o zaman kendinize bu hedefinizin gerçekten (kendi içinde bir amaç olarak) koşmak mı yoksa daha sağlıklı bir yaşam stilinin tadını çıkarmak mı olduğunu sorabilirsiniz. Bu tür bir esneklik sizin gerçekten istediğiniz şeyi elde etmenize olanak sağlar – ve bunu başarırken sizi ameliyat olmaktan da kurtarabilir.

Yukarı çıkan yolda zig zag yaparak ilerleyin.

Hedeflerinize doğru tehlikeli derecede hızla koşmak fikri baştan çıkarıcı olsa da, kaçınılmaz bir şekilde herhangi bir işi tamamlayan beklenmeyen engeller olacaktır. “Başarıya giden yol hiç bir zaman düz bir çizgi şeklinde ilerlemez,” diye yazıyor Rich Christiansen, The Zig Zag Principle (Zig Zag İlkesi) isimli kitabında. “Genellikle fazlasıyla sinir bozucu bulduğum sapmalar ve dolambaçlar, aslında çok daha istikrarlı ve sağlam işletmeler yarattılar. Diğer yandan, ne zaman direkt olarak bir hedefe doğru yüksek hızla koşsam, – istisnasız bir şekilde – başarısız oldum.”

Zig zag yaparak ilerlemek, sizin çevik ve esnek olmanızı ve birden fazla fırsattan faydalanmanızı gerektirir. Önünüze bir engel çıktığında, hedefinizi ve doğrudan önünüze doğru ilerlemenin mi yoksa yön değiştirerek farklı, kısa vadeli bir hedefe doğru yön değiştirmenin mi daha iyi olacağını düşünün. Bu olabilecek en düz yol olmayabilir ancak başarıya giden en kesin yol, uyum sağlayabilmektir.

En başarılı girişimcilerin bazıları, başarılarını kısmen disiplinli bir şekilde hedeflerini belirleyerek elde ettiler. Uzun vadeli hedeflerinizi, daha küçük, günlük işlere bölerek, hedeflerinizi düzenli olarak değerlendirerek ve koşullara uyum sağlayarak, siz de çabalarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

KAYNAK

-Aleyna

One thought

Leave a Reply