Başarılı Girişimcilerin Hafta Sonlarında Yaptığı 5 Şey

Cumartesi ve pazar günlerini nasıl geçiriyorsunuz? İşte bu günleri boşa harcamamanızın yolları.

Eğer siz de insanların çoğunluğuna benziyorsanız, muhtemelen siz de cumartesi ve pazar günlerini geç kalkarak, yataktan kalkar kalkmaz kanepeye yerleşip, televizyondaki aptalca programların karşısında zaman geçirerek harcamak istiyorsunuzdur – hem de bunu, akşam yemeği ya da arkadaşlarınızla içerek eğleneceğiniz bir akşam için pijamalarınızı çıkarıp üzerinize gerçek kıyafetler geçirene kadar yapmak.

Doğru değil mi? Evet, insanların çoğu bunu ister, ancak girişimciler bu çoğunluğa dahil değiller.

Girişimciler zamanlarını daha akıllıca geçirirler – çünkü başarılı olmak istiyorlarsa, bu konuda bir şeyler yapmaları gerektiğini bilirler. Siz de onları örnek alırsanız siz de daha verimli olabilirsiniz… Cumartesi gününde bile.

İşte size başarılı girişimcilerin hafta sonunda yaptığı 5 şey:

1.Erken kalkın.

Deneyimli girişimciler hafta sonları geç kalktıklarında, haftanın geri kalanında da uyku düzenlerinin bozulacağını bilirler. Aynı zamanda günün en verimli olunan saatlerinin genellikle sabah erken saatler olduğunu da bilirler – bu nedenle de bu hafta sonu yapacak işleri varsa ve aynı zamanda eğlence ve dinlenceye de zaman ayırmak istiyorlarsa, çalar saatlerini erken saate kurarlar.

Sabah saat 05:30’da kalkmayı deneyin. Twitter ve Square’in ortak kurucularından Jack Dorsey sabah 05:30’da kalkıp on kilometre koşuyor ve sonra da hafta içinde yapma fırsatı bulamadığı işlerini tamamlıyor.

2.Antrenman yapın ve bundan zevk alın.

Girişimcilerin hafta sonunda keyif alarak yapmak konusunda kendilerine izin verdikleri tek alan antrenmandır. Çünkü genellikle pazartesi gününden cuma gününe kadar doğru düzgün antrenman yapma fırsatı bulamadıkları için, ihtiyaç duydukları kardiyo egzersizlerini yapabilecekleri mükemmel zaman hafta sonu olur.

Bunu daha da verimli bir hale getirmek için ailenizle eğlenceli vakit geçireceğiniz bir antrenman bulun. Kano, tırmanma, bisiklete binme ve dostça spor mücadeleleri gibi aktivitelerin hepsi çalışarak geçirdiğiniz hafta içi günlerin gerginliğini ve monotonluğunu hafifletmenize yardımcı olur.

3.Cemiyet etkinliklerinde sosyalleşin ve iletişim ağı kurun.

İnsanların sağlıklı, üretken hayat şekilleri olması için sosyal etkileşime ihtiyacı vardır ve girişimciler de bunu bilirler. Bu başarılı insanların çalışmadıkları değerli günlerde zamanlarını arkadaşları ve aileleri ile etkileşim içinde olarak – ya da yeni birileri ile tanışma fırsatı bulmaya çalışarak geçirirler.

Ve gerçekten başarılı olmak isteyen insanlar, hiç bir zaman dışarıda yapılan bir kermesi, 5K koşusunu, tiyatro gösterilerini ya da sanat festivallerini zamanlarını boşa harcamak olarak görmezler. Bu tür etkinlikleri bağlantı kurmak ve varlıklarını daha geniş alana yaymak için bir fırsat olarak görürler.

Çünkü bu tür etkinliklerde her zaman etki sahibi insanlarla tanışabilirsiniz ve deneyimli girişimciler zamanlarını bir camia oluşturabilen insanları fark edip, onlarla tanışmak için harcarlar.

4.Projeler üzerinde çalışın ve dışarıdan destek alın.

Sessiz hafta sonu sabahları, iş günlerinin yoğunluğu araya girmeden önce, daha önemli olan projelerinizin bazılarında ilerleme kaydetmek ve yarım kalan bazı projeleri tamamlamak için bulabileceğiniz en iyi zamandır.

“Projeleriniz için dışarıdan yardım alın ya da dış kaynak kullanın böylece hafta sonunun geri kalanının tadını çıkarabilirsiniz,” diye öneriyor Mabbly.com. “Hafta içinde tamamlanamamış olan SEO (arama motoru optimizasyonu) ve sosyal medya etkileşimleri için, bu tür işlerde uzmanlaşmış bireylerden ya da ajanslardan destek alabilirsiniz.”

5.Bir tutkunuzun peşinden gidin.

Verimli ve başarılı bir hayatı korumanın en büyük sırlarından biri yaratıcılık konusunda egzersiz yapmaktır. En etkileyici insanlar, bir roman ya da biyografi yazmak, sanat derslerine katılmak ya da eski arabaları tamir etmek gibi yaratıcı uğraşlar için zaman ayırır. Bu proje her ne olursa olsun, genellikle içinde iş ile ilgili bir şey yoktur. Bu sadece, girişimcilerin iş günlerinde en üste çıkmalarını sağlayacak tutku ve yaratıcılıklarını besleyen sağlıklı bir hobidir.

Boş zamanlar, başarılı insanlar için değerli bir mal varlığıdır ve eğer bu boş zamanları doğru şekilde kullanmaya istekliyseniz, bu zamanları değerlendirme şekliniz başarı ve dinlenme/eğlenme zamanlarınız arasında sağlıklı bir denge de oluşturacaktır.

Peki, siz bu hafta sonu ne yapıyorsunuz?

İngilizce Aslı: http://success.com/article/5-things-successful-entrepreneurs-do-on-the-weekends

-Aleyna

Leave a Reply