Atlar Nasıl Düşünür?

At yaşayan bir canlıdır, makine gibi davranılamaz. Atı çalıştırmaya başlamadan önce atınızın aklından ne geçtiğini bilmek önemlidir. At sanıldığından daha yumuşak huylu, insana alışkın ve çok daha duyguludur. Çok çabuk alışkanlık edinir ve bu alışkanlıklarını inatçılıkla korur. Hız ve ataklığına güvenerek kendilerini korumayı düşünürler. Kendisine yeni olan her şeyde tehlike sezer. Tehlikeli bir durum sezdiğinde kurtuluşu kaçma ve çifte atmakta ararlar.

 

Atın ne düşündüğünü ve hissettiğini kulaklarının duruşundan, ayaklarını nasıl kullandığından, kuyruğunu nasıl tuttuğundan, burun deliklerinin açıklığından, ağız ve dişleriyle ne yaptığından, kişnemesinin yükseklik, uzunluk ve yoğunluğundan, gözlerinin ifadesinden anlayabiliriz. Hepsinin ayrı ayrı sayfalarca açıklaması vardır.

 

Atın hafızası çok gelişmiştir: binicinin her yaptığını hatırlar ve böylece atınızın en iyi arkadaşı da en kötü düşmanı da olabilirsiniz. Genç atların daha yaşlıları taklit etme istekleri vardır. Atlar birbirlerinden çok etkilenirler. Eğer bir at korkmuşsa korkusu sizin atınızı da etkiler, korkutan şeyi görmese bile. Eğer binici soğukkanlılığını korursa at tekrar güvende hisseder. Her binici atının korkusunun nedenlerini, belirtilerini ve çarelerini bilmelidir.

 

Bir atın dikkati genellikle okul çağındaki bir çocuğun dikkati gibidir. Bir saat aralıksız çalıştırırken dikkatinin dağılması çok doğaldır. Çalışma aralarında adetada 2-4 dakika dinlenilip devam edilir. At kendisine kötü davranılmadığı ve korkmadığı sürece her zaman yumuşak huylu, güçlü ve iyilik yanlısı bir canlıdır. Atlar binicinin acemi mi usta mı olduğuna dikkat ederler. Herhangi bir karşı koymada binicisinin çaresiz kalıp kalmadığına dikkat eder.

Bu basit bilgiler ışığında artık bir atla iletişim kurmaya başlayabilirsiniz!

 

-Aleyna

One thought

Leave a Reply