Instagram Yılmadan Kopyalıyor

Snapchat’in  benim için yılın en iyi appi olduğunu söylemiştim. Hem sürekli getirdiği yeniliklerle hem harika tasarımlarla. Yüz tanımasıyla her gün yeni komik efektler (tam ne deniyor bilemedim) ekleyen Snapchat bir de Memories eklemişti. Daha tam rahat olmasa da kullanımı, sevdim çok. Snapchat’ın en basit özelliklerinden biri ‘hikayem’ kesinlikle Instagram’a uymamış.

En basitinden Snapchat’e göre daha geniş kapsamlı insanları takip ediyoruz Instagram’da. Bana göre Snapchat daha özel. Ayrıca hesabı açık olan insanların hikayelerini herkes görebiliyor. Instagram’ın tam olarak yazı yazmak, çizmek, 24 saat kalmak özellikleri gibi her şeyi kopyalaması çok üzücü. Keşke en azından bir farklılık olsaydı.

Snapchat’in bu kadar çok kopyalanması tabii ki de başarısından geliyor. Sürekli yenilik sürekli herkese uyan güzellikler. Snapchat CEO’su Evan Spiegel kalıcılıktan değil, geçiciliği tercih ediyor. 24 saat süren hikayeler mesela, geçici. Kaygıdan yoksun kılıyor bizi, beğeni gibi özellikler olmayınca. Sadece arkadaşlarına komik ve eğlenceli snapler atıp gerçek anlamda güzel vakit geçiriyorsun.

Instagram’da sürekli efekt’ti, beğeni sayısıydı, iki resim arasında bir kaç gün olsun’du varken, bir günde 80 saniyelik hikaye koyduğum oluyor.

Spontanelik Snapchat’e kazandırıyor. 

Snapchat’te sadece hikayelerle günde 10 milyar video izleniyor. Normal snapleri saymamız imkansız zaten, ben bile 100 snap atıyorumdur en az günde.

Facebook, 2013’te 3 milyar dolara Snapchat’i almak istemişti. Bu nedenle 2012’den beri Snapchat’ı kopyalamaya çalışıyor.

Evet Instagram’ın hali hazırda olan 500 milyondan fazla kullanıcısı, Snapchat’ten hikayem’e alışık. Kullanılabilir de kullanılmayabilir de. Ben ilk çıktığı gün parıltılı yazı seçeneğini gördüğüm ve beğendiğim için bir hikaye atmıştım. Kimin gördüğüne de bakmadım işin açıkçası. Ama kopya olduğundan bir iticiliği var. Ve kullanmayacağımı düşünüyorum.

 

Aleyna

Leave a Reply