56 Yıl Sonra Olimpiyatlardayız : Ömer Karaevli

Ömer Karaevli bir kurur kaynağı oluyor bize. 38 yaşındaki milli binicimizin atları Stal Karaevli Swolgen, Hollanda’da bulunuyor. En önemlisi, bize 56 yıldan beri ilk defa olimpiyat heyecanı yaşatıyor, atı Dadjak Ter Puttenen ile.

Dadjak Ter Puttenen ile katıldığı 75 yarışmada toplam 927,25 puana ulaşarak, engel atlama dalında 2016 Rio Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandı.

2-5 Mart tarihlerinde Katar’da düzenlenen CSI5 son puan toplama yarışmasında, 1,55 metrede ikinci olarak, Türkiye’nin yer aldığı C Grubu’nu lider tamamladı.

Toplamda 1078 uluslararası yarış koşmuştur.

Global Champions Tour’daki resim ve videoları

014_1166

Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Bülent Bora yaptığı açıklamada, “Bu mucize gibi bir şey, çok mutluyuz” dedi. Karaevli’nin, oldukça başarılı bir performansla, tamamen bileğinin hakkıyla vize aldığını kaydeden Bora, “Türk biniciliğinin geleceği açısından çok önemli bir gelişme. Elbette beklentimiz yüksek değil, katılmak o kadar önemli ki, Rio’da güzel bir temsil hepimiz için yeterli” diye konuştu.

Biniciliğin at ile yapıldığını, performansın aynı zamanda atla ilişkili olduğunu dile getiren Bora, “Dünyaca ünlü sporcular, değeri 10 milyon euroyu geçen atlarla yarışıyor. Bizim henüz o seviyelerde atımız yok ama Gençlik ve Spor Bakanlığı elinden gelen tüm desteği veriyor. Ömer için de maksimum düzeyde destek verileceğine eminim” ifadelerini kullandı.

EN SON 1960’da ROMA’da

Türkiye, binicilikte son olarak 1960 Roma Olimpiyatları’nda yer almıştı. Ferdi atlama dalında, 61 sporcu arasında 3 binici ile yarışan milli takımda, Cevdet Sümer, “Zambak” isimli atıyla 15, Nail Gönenli, “İnka” isimli atıyla 31, Salih Koç ise “Polat” isimli atıyla 50. sırada yer almıştı.

 

omerkaraevli2

 

 

 

 

 

Aleyna

Leave a Reply