American Horror Story Sezon 6 :My Roanoke Nightmare

Aylaar aylaar önce ocak ayında sezon finalini yapan American Horror Story’i büyük bir özlem ve merakla bekliyordum çünkü her sezon farklı bir tema ve karakterlerden oluşuyor yani bir sezon bitince aslında aynı oyuncu kadrosuyla yeni bir dizi başlamış gibi oluyor. Ki bu da harika bir şey. Oldu da temayı sevmediniz, fazla korkunç geldi, fazla “az korkunç” geldi işte o zaman diziye küsmeniz ya da diziyi bırakmanız gerekmiyor.

0729-american-horror-story-croatoan-set-photos-launch-3
setten sızan ve sürprizi bozan Croatoan yazısı

 

Yeni sezonun temasını genelde önceden duyardık hatta hangi oyunucunun rolu neymiş kim varmış kim yokmuş her şeyi çok iyi öğrenirdik ama bu sefer başka bir yol izlediler ve temayı bir sır gibi sakladılar. Ya da saklamaya çalıştılar. Bunu da şu şekilde yaptılar; 6-7 tane farklı hepsi de birbirinden kaliteli, gerçekçi, korkunçlu fragman çekip yayınladılar. Ama hani görmeniz lazım o kadar alakasız temalar ki. Her bir tema da klasikleşmiş bir Amerikan korku filmi ya da efsanesini içerdiği için içlerinde eleme de yapamıyorsunuz. Ammmaa bir gün setten sızan fotoğraflar paylaşıldı ve bir ağaç üzerine kazılmış “Croatoan” kelimesi dikkat çekti.

tmg-article_main_wide
Sarah Paulson ilk bölümden çığlık atmaya başladı.

Nedir peki bu Croatoan? Bundan yıllar yıllar önce Amerika’nın koloni döneminde var olan North Carolina’nın Roanoke adasında yaşayan ve sonra da süper gizemli bir şekilde bir anda kaybolup hiç bir iz de bırakmayan bir topluluk bu. Yani tarihçilerin araştırmacıların hepsinin tezleri mevcut ama gelmişiz 2016’ya hala da biri çıkıp “sebebi kesin şu, nokta” diyemiyor. Çünkü akıl almaz bir olay. Ben de ilk defa yazın bu fotoğrafta görüp araştırdım ve ben de mantıklı bir açıklama bulamadım. Koskoca insan grubu o zamanlarda şıp diye bir anda nereye gider nereye kaybolur nasıl tek bıraktığı iz “Croatoan” yazısı olur?

american-horror-story-season-6-premiere
6.szeonun logosu olan ? de çözülmüş oldu.

Anlayacağınız üzere tam bir American Horror Story özü taşıyor.. Gelelim sezonun ilk bölümüne, kimleri kim olarak gördük ve kimleri göreceğiz? Dizi bir program olarak karşımıza çıkıyor aslında, bir bu olayı yaşayanları ayrı izliyoruz bir de sanki o kişilermiş gibi onlar yerine o programda konuşan yine aynı kişileri görüyoruz. Her karakterin 2 oyunucusu var yani.

Shelby (Lily Rabe televizyondaki; Sarah Paulson olayları yaşayan), Matt (Andre Holland tv’deki; Cuba Gooding Jr. olayları yaşayan) ve Lee (Adina Porter ve Angela Bassett) şu ana kadar bu eve adım atmış bizim tanışmış olduğumuz kişiler.

515qdlfvs-ux
Cuba Gooding Jr. American Crime Story’de OJ Simpson rolüyle Sarah Paulson ile başrolü paylaşmıştı. AHS’de tekrar bir araya gelen ikili bu sefer evli bir çifti canlandırıyor.

Bir de bu eve musallat olan ellerinde meşaleler vs olan eski kıyafetli insanlar topluluğu var ki henüz onları tanımıyoruz ama bu kaybolan koloninin insanları olduğunu düşünüyorum.Bölümün sonundaysa birkaç saniye için de olsa AHS’nin klasiklerinden olan tanıdık yüzler görmek beni çok heyecanlandırdı ;Kathy Bates ve Wes Bentley.

screen_20shot_202016-09-15_20at_202-17-50_20am-0
evimiz

MAAALESEF AHS’nin en başından beri yıldızlarından biri olan Evan Peters’ı henüz göremedik ama ismi jenerik kısmında var ve zaten olacağını da söylemişti. Onun dışında benim favorim Matt Bomer, Cheyenne Jackson, diziye çok yakışan ama bu sezon nasıl bir rolu olacak tahmin edemediğim Lady Gaga, Denis O’Hare ve her role uyan Finn Whitrock da diziye eklenecek isimlerden..

american-horror-story-roanoke-nightmare-kathy-bates
işte Kathy Bates’i böyle gördük

Dizi 9-10 saat önce Amerika’da yayınlandı ve ben de Türkiye’de uyanır uyanmaz izledim ama henüz izlememiş olabilecekler için spoiler vermemeye çalıştım, umarım en kısa zamanda izlersiniz!

Serra

Leave a Reply