TOEFL / IELTS

Amerika’da üniversite için ilk adım ingilizce yeterliliğinizi göstericek olan sınavı almaktır. Bu hem TOEFL hem de IELTS olabilir. Toefl Amerika’nın yaptığı ETS tarafından düzenlenen Ielts ise İngiltere’nin düzenlediği bir sınav. Girmeden önce iki sınava da denemesini almak önemlidir. Eğer toefl’da 90, ielts’de 7 gibi almadıysanız denemede bir kaç ders almada fayda var. Geçerlilikleri 2 sene sürüyor. İki sınavda ayda bir veya iki kere oluyor bir çok yerde, önceden kayıt yaptırmaya, gün kaçırmamaya dikkat edilmeli.

Toefl : ibT diye geçer, bilgisayar üzerinden. Reading, Listening, Speaking ve Writing bölümlerinden oluşur. R yada L bölümlerinden biri ekstra uzun olmak üzere ‘experimental’ denilen bölüm var. Bence reading daha zor writing daha iyi alınabilecek bir bölüm. Listening çok hızlı geliyor, ne yapılıcağı bilinmeli. Speaking’de bilgisayara konuşmak garip hissettirebilir, bir iki kere deneme yapılmalı. 120 üzerinden. Her bölüm 30 üzerinden. Aranan skor 100 üstü olmalı. Ben iki kere girdim, ilkinden 88, ikincisinden 104 aldım.

Ielts: Farkı yazılı olmalı. Avantajı daha kolay olması. Ama ne çıkacağı daha belirsiz gibi. Bölümler yine aynı şekilde. Reading, listening daha kolay ama writing’den yüksek puan almak çok zor. Speaking normal insanla konuşulduğundan daha kolay, ayrıca konular da daha günlük. Ayrıca speaking sınavdan başka bir gün oluyor. Sınav 9 üzerinden, her bölüm 9 üzerinden ve 4 bölümün ortalaması alınıyor. Aranan Amerika için 7,5-8 oluyor genelde.

 

Aleyna

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s