SAT / ACT

İkinci adım, özellikle toefl-ielts bittikten sonra, sat veya act testini almaktır. Amerika’da ve dünyanın her yerindeki öğrencilerle aynı sınava gireceksiniz. Oldukça zor olabilir. Her iki sınav için de girmeyi düşündüğünüz tarihten en azından (rahat rahat çalışıyım diyorsanız) 1 sene önce hangisine girmek istediğinize (ya da benim gibi ikisine de mi?) karar verip 8 ay önceden çalışmaya ve isterseniz -tercihen- ders almaya başlayıp 3 ay önceden de her hafta denemelere girerseniz rahatça halledersiniz.

Yine kayıtlar için çok dikkat etmek gerek.

ACT

4 bölümden oluşur. Her bölüm 36 üzerinden, totalde ortalaması alınır yine 36 üzerinden genel sonuç gelir.

75 soru 45 dakika English, 60 soru 60 dk matematik, 40 soru 35 dk Reading ve 40 soru 35 dk science.

  1. Tamamen hıza dayalı bir sınav, özellikle Reading ve science kısmı korkutmak gibi olmasın ama korkunç. Çok deneme yapmak gerek, yine de olmayabilir bile. Ama bazı kişilerin yatkınlığı oluyor, eğer onlardan biriyseniz süper.
  2. English basit ve bitiyor benim deneyimime göre
  3. Matematikte iyi almak genel skorunuzu yukarı taşımak için önemli. Dikkat lazım bu bölüm için, sorular zor değil.
  4. Bir içeriden bilgi: Mümkünse istanbul’da girmeyin, çok sıkı ve dakik. Burda girdiğimde 2 puan daha düşük aldım genelde. İzmir ve Bursa tercihimdir.
  5. Essay’li almanız lazım, nerdeyse tüm okullar essayli istiyor. Bu da sınavdan sonra 5 dk ara verildikten sonra 40 dk içinde yazılan basit bir essay. 9 üzerinden puanlandırılıyor – genel skorla bağımsız.
  6. 2 saat 55 dk essaysiz, 3 saat 40 dk essayli
  7. Science kısmı fenle alakasız, tm yim ben mesela. Bildiğiniz okuma anlama, o yüzden no problem
  8. www.act.org

SAT

Ben eski SAT’ye girdim, Mart 2016’da değişti. Eskisi tamamen ezbere ve yeteneğe bağlı gibiydi. Eskiyi napıyım diyosunuz tabi. İşin kötüsü şu, sınavın içeriğini yenisini tam bilmiyorum. O zaman ne diye bilgi veriyosun diyebilirsiniz, ama hiç yoktan iyidir??? Sınav 1600 üzerinden, 800 mat 800 reading+writing. Mat’da hesap makineli ve makinesiz bölümler var. Bence mat’da iyi yapan bu sınavı kurtarır. Mesela SAT den de SAT subject mat2 den de 800/800 aldım, buna girsem heralde iyi bi sonuçla çıkardım. Neyse ne diyorduk, bu sınav da tercih edilebilir ama öyleyse önceden girmek lazım çünkü SAT Subject nam-ı diğer SAT II de almanız gerekecek ve sat günleri sayılı olduğundan aynı gün ikisine de giremiyorsunuz doğal olarak. O şekilde.

3 saat essaysiz, 3 saat 50 dk essayli

www.collegeboard.com

 

Sorunuz varsa haber edin.

 

Aleyna

Leave a Reply