Danışmanlık

Üçüncü bir nokta, danışmanlık. Başlanması gereken zaman 11. sınıfın mayısı gibi diyebiliriz. Ama danışman aramaya 2-3 ay öncesinden başlayın ki istediğinizi, uygun olanı bulun. Danışmanlık seçmek önemli. Yapmanız gereken üç dört yerle görüşüp -daha fazlası anlamsız artık- aklınıza yatanı, rahat hissettiğinizi seçmek. Ben The Princeton Review’a gidiyorum. Tamamen profesyonelce ve essaylerimden rahat olduğum bir yer. Ben daha planlı ve organize olmayı sevdiğimden burayı seçtim. Sizin için önerebileceğim başka bir yer ise bir kaç arkadaşımın gittiği Horizon. Genelde zaten dersleri ordan alanlar tercih ediyor çok tanıştıkları için. Yine çok memnunlar ama orası daha flexible gibi geliyor bana. Randevu almadan mesela TPR’a gidemezsiniz ama horizon’a gidersiniz gibisinden. Ama TPR’a bilmem gereken her şeyi vermeleri açısından güveniyorum. -ki bu olayda güven önemli. Mesela ABBA’ya gidenler var, bir arkadaşım şu an gittiği danışmanındansa oraya gitse daha çok şey yazabileceğini söyledi, ama yaptığım şeyleri başkasına yazarlar mı, essay fikirlerimi kullanırlar mı diye düşünüyordu, güvenemedi yani.

Bir kere görüştüm, bir daha şimdi garip olur seçip gideyim demenize gerek yok. İstersen tekrar tekrar görüş karar verene kadar.
Düşünebileceğin sorabileceğin noktalar: essaylerime kim yardımcı olacak? Başka ülkede de başvurmak istersem yardım ediyor musunuz? Kaç okula başvurabiliyorum? Essaylere ne derece yardım ediyor, yol gösteriyorsunuz? Kaç kişilik bir kadro yardım ediyor olacak? Başvuru zamanlamanız nasıl? (personal statement ne zaman bitmiş olacak, okullarıma ne zaman karar vereceğiz şeklinde)
Ama en unutmamanız gereken sakin olmak, acele etmemek. Geç kalıyor gibi hissetsen de yüksek ihtimalle kalmıyorsun. Bazı erkenden halledenler yüzünden geç değilsin.
Bana kalırsa ağustos sonuna kadar her okula yolladığın personal statement bitmeli, eylül sonuna kadar okul listesi oluşmalı.
Genel olarak aklıma danışmanlık ile ilgili bunlar geldi. Atladığım nokta, merak ettiğiniz şeyler olursa ister yorumlardan ister bloğun e-mail adresinden ulaşabilirsiniz. Bir kaç gün sonraa sosyal aktivitelerin önemi falan filan hakkında yazım geliyor.
Aleyna

Leave a Reply