Kolay Yapımıyla Mac&Cheese !

Amkraft-mac-and-cheese-225erika’ya gittiğimde yediğim ilk mac&cheese eve marketten aldığımız mikrodalgada yapılan mac&cheeselerdendi. Beklentim yoktu açıkçası, 1.50-3 dolar arasında bir şeydi fiyatı ve akşamları eve geç gelince hızlıca hazırlanacak bir şey istediğimiz için almıştık. Ama tadı İNANILMAZ GÜZELDİ İ-NA-NIL-MAZ! Bunun üzerine marketten tek tek
almak yerine topluca aldık ve eve stok olarak koyduk, her şey çok güzeldi ta ki Türkiye’ye dönene kadar. Yurdum yemeğinin yeri başka tabi, dönünce kim takar Mac&Cheese’i. Gel zaman git zaman aradan aylar -hatta şuan için yıl geçti- geçti ve Mac&Cheese kelimenin tam anlamıyla burnumda tütmeye başladı. Ben de İngilizce Türkçe karışık bir çok tarif okudum ve en sonunda 2 deneme yaparak hayalimdeki sosa kavuştum, siz Mac&Cheese denemek isteyenler ve sevenlerle de aklıma en yatanı sizle paylaşıyorum:

  • 4 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı un
  • 1 su bardağı süt
  • 2 su bardağı cheddar peyniri (Ben direkt marketlerde satılan dilimlenmiş hamburger peynirlerinden bulmuştum, gayet iş görür)
  • Yarim su bardağı parmasan peyniri (“Bi de parmesan mı alıcaz?” derseniz bunun yerine de cheddar koyabilirsiniz, ikincisinde ben de öyle yaptım)IMG_1421

Tencereye tereyağını alın, unu biraz yağ ile kavurun. Sütü ekleyin ve kaynamaya bırakın, tel çırpacakla sürekli çırpıp pütürlerini giderin. Cheddar ve parmesan peyniri ekleyin, peynir eriyince makarnayı ekleyin ve iyice karıştırın. Ocağı kısın tencerenin kapağını kapatın makarna peynir sosunu iyice içine çekince ocağı kapatın.

Ta daa! Mac&Cheese’imiz hazır!WU-0103_mac-and-cheese_s4x3

Serra

Leave a Reply