Karamelli Patlamış Mısır

Patlamış mısırın tatlısı ya da karamellisi de mi olurmuş?

Oluyor, hem de klasik patlamış mısırdan çok daha güzel oluyor!

Yazın Mersin’deyken özellikle de yazlıkta olduğum ve havalar çok sıcak olduğu için genelde evdeydim. Bu süre zarfında da sıkça MasterChef sezonu bitiriyor, sevdiğim dizilerin eski bölümlerini ya da uzun zamandır beklediğim filmleri izliyordum. Daha yazın başında Temmuz ayındayken bilgisayarda bir şeyler izleyerek geçireceğim bu yaza patlamış mısırı da eklemeye karar verdim ve bu mısır 2014’te Amerika’dayken yiyip bayıldığım karamelli patlamış mısır olacaktı.

caramel-popcorn

Deneme yanılma yöntemleriyle, en iyi karameli yakalamak, tüm mısırların pişmesini sağlamak (doğalgaz ve ocak bir araya gelince uzun süreda tüm mısırları aynı zamanda pişirmek gerekiyor) derken birkaç denemede hayalimdeki popcorn’a kavuştum. HARİKA. Gerçekten de MÜKEMMEL.

Yarım su bardağı mısırı tencereye (ben tüm yaz boyunca vogda yaptım, sebebini açıklayacağım) koymadan önce mısırların yapışmasını önleyecek miktarda, yani bir tatlı kaşığı kadar, sıvı yağ koyup mısırlara TUZ EKLEMEDEN patlatmaya başlıyoruz. İyice sallayalım ki ve çevirelim ki tüm mısırlar patlasın ve aynı zamanda yanmasınlar. (Ben ilk denemede yağ koymayınca çoğu yapıştı ve yandı..) Mısırların hepsi olunca geniş bir kaseye alıyoruz ve sıra o harika karameli yapmakta;maxresdefault-1

Karamel için:
1/3 su bardağı şeker

1 yemek kaşığı tereyağ

 

Yine aynı tencere içine bu sefer şekeri atıyoruz ve sadece tencereyi kenarlarından tutarak çeviriyoruz ve şeker erimeye başlıyor, rengini izliyoruz ve o klasik karamel rengine ulaşınca tereyağını da koyuyoruz. Tereyağ da eridiğinde rengi koruyoruz ve ocağı kapatıp mısırları ekliyoruz. İyice karıştırdıktan mısırları kaseye alıyoruz ve 5-6 dakika bekletiyoruz. Mısırlarımız hazır!

vsco_080816

Anlattıklarım her ne kadar süper kolay gelse de mutfakta karamelle çalışmanın çok zor olduğunu fark ettim, birkaç saniye farkla karamelin rengi kaçabiliyor ve o birkaç saniye de tada inanılmaz şekilde bir acılık vererek etki ediyor. Böyle dediğime bakıp demoralize olmayın, alt tarafı mısırdan bahsediyoruz 😀

Serra

Leave a Reply