Danimarka’da Bir Öğrenci Şehri : Aalborg Bölüm 2

Aalborg’daki diğer günlerimizde biraz daha turistlikten uzak olacak yerlere gittik. Bunlardan bir tanesi de Geri Dönüşüm Fabrikası oldu. Sürdürülebilirlik konusunda en gelişmiş ülkelerden biri olan Danimarka, geri dönüşüm konusunda da oldukça başarılı.

IMG_0648

Şehirde herkes çöplerini gruplara ayırıyor ve bu sayede geri dönüşüm kolayca yapılıyor bu fabrikada. Plastikler, metaller, camlar derken her şey gruplanıyor ve içlerinden işe yarar olanlar da fabrikanın içindeki satış alanına dezenfekte edilip koyuluyor. Burdaki eşyaların bir kısmını bağışlıyorlar, geri kalanını ise halk satın alıyor. Biz de gidip baktık ve içlerinden baya işe yarar şey var; koltuk takımları, dikiş makineleri, plaklar, CD’ler, ev eşyaları gibi 2.el birçok şey..IMG_0524

Bir sonraki günse midyelerle ilgili bir araştırma merkezindeydik, çok ilginç bir yerdi. Istakoz ve midyeler hakkında bilgi alıp deniz ürünleri ikramlarını yedikten sonra midye toplama tekneleriyle yola çıktık. Hem hava soğuktu, hem yağmur yağıyordu ilk başta baya söylensek de sonra denizden midye çıkarıp yemeye başlayınca o gün de güzel geçti.

IMG_0672Çevre ve sürdürülebilirlik açısından Danimarka’yı bir turist olarak değil de ileride işime yarıyacak bilgiler edinip arazi çalışmaları yapan -bir bakıma araştırmacı- biri olarak geldiğim için çok memnunum. Bu iki gün de çok eğlenceliydi.

Serra

Leave a Reply