Karidesli Kuinotto

Sağlıklı bir hayat için yola çıktım! 🙂 Annem evde olmadığından ve artık dışardan yememem gerektiğinden Kinoa’yla bazı yemekler deniyorum. Denediğim ilk yemek buydu ve sizle tarifini paylaşmak istiyorum.

 

Malzemeler (10 kişilik) :

Kuinoa – 2,5 bardak

Kuru soğan – 2 adet

Sarımsak – 1 diş

Kimyon – 1 tatlı kaşığı

Tereyağ – 3-4 çorba kaşığı

Acı biber salçası – 1-2 çorba kaşığı

Yeşil ve kırmızı biber – 2’şer adet

Karides – 500 g

Bezelye – 1 bardak

Sebze suyu – 3,4 bardak

Krema – 3/4 bardak

Parmesan peyniri – 100g

 

 

Hazırlanışı: Tereyağını bir tavada erittikten sonra, küçük doğranmış soğan, sarımsak, kimyon, acı biber salçası, ince doğranmış biber, kabukları soyulmuş karides ve biraz tuzla  5-10 dk kadar soteleyin. Yanlışlıkla biraz fazla kimyon koydum, dikkat edin! Sonrasında aynı yağla devam ettiğimden beyaz kinoa kullanmıştım ve rengini koyulttu biraz.

Sotelenmiş olduğunuz sebze ve karides karışımını yağı tavada bırakarak başka bir kaba alın. Aynı tavaya Kuinoa’yı koyun, 1-2 dakika yağda çevirdikten sonra 1 bardak sebze suyu ekleyin ve karıştıra karıştıra pişirmeye başlayın. Her seferinde, 1 bardak sebze suyu ekleyerek, yavaş yavaş rizotto gibi pikirmeye devam edin. Kuinoa şeffaf olana kadar pikirmeye devam edin, sebze suyunuz bitirse su da katabilirsiniz. Ben sebze suyu bulamadığımdan direk su ile yaptım ve oldukça güzeldi. Çok dert değil yani.

Pişirme sona erdiğinde tekrar sebze ve karidesleri, kremayı ve rendeleyeceğiniz parmesanı katın ve karıştırın. Kuinotto servise hazır! Tamamen sağlıklı ve güzel bir akşam yemeği!

Afiyet olsun.

IMG_7066IMG_7067IMG_7068

 

 

Aleyna

 

 

 

Leave a Reply