Üniversite, Başvuru Süreci, Aklımdan Geçenler

Bu sene oldukça zorlu geçti aralık sonuna kadar. Aynı anda hem sınavları halledip, hem üniversite seçip, hem de onlar için essay ler yazmam gerekti. Üniversite seçme süreci diye hep bir aklımda bir şeyler olsa da aslında pek gerçekle bağdaşmadığını fark ettim. Öncelikle türkiye’ye çalışmakla alakası bile yok.  Hatta çalışmayı boşverelim, seçme süreci çok farklı. Türkiye iyi notu al sınavdan ve liste yap. Üstten itibaren biri gelicek. Amerika ise tek tek üniversitelere başvur, istedikleri formları yolla, essaylerini yaz, kendini iyi göster (hatta facebook, instagramdan takip et), gerekirse irtibata geç, sürekli başvuru takip sayfalarını kontrol et, interviewlar yap vbvbvb.

Bunların hepsini yaparken aslında bunları yapmış olmak için yapıyorum gibi geldi.

O kadar karmaşık oluyordu ki asıl amacı unutuyordum aslında.

Bu yazıyı daha sonra paylaşacağım ama yazdığım tarih 15 şubat ve bu akşam başvurduklarımdan biri açıklanacak. Heycanlı mıyım? Olmalıyım aslında. Çok değilim ama.

Başvurulan okula göre değişiyor açıklanma tarihleri. Benim ilk açıklanan ilk okul 15 aralıkta açıklanmıştı. Herkes tarihi bilip beklerken ben 16’sı sandığım için hazırlıklı olamamıştım. İlki zaten, heycanlıyım. Sabah kalktım, mesaj gelmiş. XX açıklandı diye. Titredim. Beynim durdu. Salaklaştım. Midem bulandı hesaba giriş yaparken. Bir baktım, hayır. Olmamış. Arkadaşlarımdan biri girmiş aynı okula. Saçmalaştım. O gün oldukça rezildi tahmin edilebileceği gibi.

Sonrasında Amerika’da 4 okul daha açıklandı. Biri hayır, birinden kabul, ikisi cevabı marta atmış. Bunlarda heycanlanmadım hiç artık. Hepsinde yukarıdaki gibi olurum diye korkuyordum ama, normal geliyor artık. İngiltere’de iki kabul, babam benden daha çok bile sevindi.

Ama uzun süreden sonra bugün akşam için biraz heycanlıyım. Siz bu yazıyı okuyana kadar yerim yurdum belli olmuş olucak muhtemelen. Hadi bakalım.

not: Rezalet anlam akışı cümlelerim ve belkide amaçsız yazım için kusura bakmayın. Bayağıdır yazmıyordum bir şeyler, unutmuşum….

Aleyna

 

 

 

 

 

Leave a Reply