İspanyolca öğrenmek

Dil öğrenmekten haz alan biriyim. Almanca, ingilizce, fransızca derken hep ispanyolca küçüklükten beri içimde kalırdı. Bir iki kere denedim de başlamayı ama ya gerekli motivasyon/araç yoktu yada işlerim çoktu. Şimdi işlerim bitmişken iki şey öğrenmeye karar verdim: İspanyolca ve kodlama!

Böylece kendi kendime ispanyolca öğrenme maceram başladı. Önce 4 kişiydik bu düşüncede, başlamadan 2 si gitti 1 i de başlar başlamaz koptu. Bu beni süper çok üzdü ama ben devam!

Nasıl yol izledim? izliyorum?

Öncelikle eskiden aldığım 4 liralık İspanyolca kartlar vardı, hani bu gramer filan olan. Onlardan basit gramer kısmını öğrendim. Yani yaklaşık olarak dilin yapısını. Çekimleri ne şekilde oluyor, ben sen o ne demek, sıfat nereye geliyor, basit bir iki fiil vb.

Ardından DUOLINGO appine girip ingilizce üzerinden ispanyolca öğrenmeye geçtim hemen. Harika bir sistem gerçekten. İlerleme olayı harika.

Bu şekilde ilerliyor. Tam süper öğrendikleriniz altın renk. Altın renkti 2 gün önce mesela hepsi, ama geri dönüp güçlendirmemiz isteniyor ki unutmayalım.

ekran-resmi-2017-02-15-18-22-02

 

ekran-resmi-2017-02-15-18-22-20

 

İşe yarıyor mu?

Ağır fransızca gördüğümden dolayı aklıma genelde bir şeyin hep fransızcası gelir, dil öğrenmenin en zor kısmı benim için budur. Ama gerçekten, işe yarıyor. Cümleler kurabiliyorum. Kelimeler hep aklımda kalıyor. Ve mesela chats bölümü var, öğrendiklerimizi normal konuşmalarda kullanmamız isteniyor ve hazırlanmış konuşmalardaki bot larla konuşma yapıyoruz. Çok işe yarıyor.

Genel çalışmaların içinde ispanyolcası verilenin ingilizcesini yazma, tam tersi, eşleştirme, ispanyolca okuma (telaffuz), gibi bir sürü çalışma var.

 

Vakti olana önerilir.

Ne demişler?

Bir dil, bir insan.

 

Aleyna

 

 

 

2 thoughts

Leave a Reply