Eğitimin Yaşı Olmaz : 60 Yaş Üstü İçin Üniversite

Kadınlara tamir, erkeklere yemek dersi!

Türkiye’nin ilk Yaşlı Üniversitesi! Tıp, kimya, felsefe derslerinin yanı sıra tamir ve yemek pişirme öğretilecek…

Türkiye’de ilk kez Antalya’da kurulan ve 60 yaş üstündekilerin kayıt yaptırabildiği ‘Yaşlı Üniversitesi’nde, biyoloji, tıp, kimyanın yanı sıra, tamir, yemek pişirme dersleri veriliyor. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Kurucu Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından kurulan Türkiye’nin ilk ‘Yaşlı Üniversitesi’nin ilk döneminde, 60 yaşlı öğrenim gördü.

CİNSİYETSİZ DERS PROGRAMI!

Yaşlıların ihtiyaçlarına göre hazırlanan ders programında felsefe, tarih, teknoloji, biyoloji, tıp, kimya, ziraat, eczacılık, sosyoloji, psikoloji gibi dallarda ders veriliyor. Bunun yanı sıra erkekler yemek pişirme, kadınlar ise tamir dersleri alıyor.

60 YAŞ ÜSTÜ HERKESE ÜCRETSİZ

Türkiye Gerontoloji Atlası (GeroAtlas) araştırmasının bir ürünü olarak Prof. Dr. İsmail Tufan’ın girişimiyle gerçekleşen ‘Yaşlı Üniversitesi’, ilk örnek olarak gösteriliyor. 60 yaş üstü herkese açık ve ücretsiz üniversitede eğitimlerin 3 yıl sürmesi hedefleniyor. Yaşlılarla birlikte gençler de derslere katılıyor.

Genelde yazı kopyalayan biri değilimdir ama Duvar‘da gördüğüm bu yazı beni çok mutlu etti ve hala güzel şeylerin olduğunu görmek çok güzel. Umarım katılımcılar daha da artar ve bu fikir daha da gelişir!

Serra

Leave a Reply