Son Yılların En İyi Animasyonları

Animasyon türü belki de en sevdiğim film türü olabilir. Üstelik ülkemiz animasyon dublajı konusunda o kadar başarılı ki tüm animasyonları özellikle Türkçe izliyorum. Animasyon filmleri “çocuk filmi” ya da “küçükler için” diye algılayan ve önyargıyla yaklaşan çok kişi var ama ben buna o kadar katılmıyorum ki.

monsters-incAnimasyonlar 6-7 yaşında hatta 12-13 yaşındaki çocukların anlayayamayacağı türden mesajlar ve esprilerle dolu. Evet belki3-4 yıl öncesine kadar animasyonların sadece çocuklar için yapıldığını düşünmüş olabilirim ama ne zamanki Shrek, Toy Story, Ice Age gibi filmleri 116-17 yaşımda tekrar izlerken küçükken asla anlayamayacağım noktaları gördüm ve animasyon yapımcılarının aslında yetişkinler olduğunu ve odaklarının %100 çocuklar olmadığını fark ettim.Toy-Story-Theme-Song-6 Bunun en büyük örneği de şu, ilk filmi 10-15 yıl önce çıkmasına rağmen Toy Story, Kayıp Balık Nemo, Sevimli Canavarlar gibi filmlerin ikinci, dördüncü filmlerinin çıkması. Sonuçta 4-5 yaşındaki çocuk mu anlayacak o filmin ikincisini, biz mi? O yüzden sevgili anne babalar lütfen devam filmlerinde salonları bizlere bırakalım.

big-hero-6-dvdGelelim son birkaç yılın daha doğrusu yeni jenerasyonun animasyonlarına. Artık bu filmlerde iphonelar, kulaklıklar, internet, bolca teknoloji gibi kavramlar var. Benim zamanımdaki animasyonların aksine çok daha gerçek hayata yakın, gerçek hayatı ele alıyor. Zootopia’da havuç logolu iphone diye bir olay var, bir uygulama üzerinden birbirlerinin kafasını kesip videolara ekliyorlar, internette takılıyorlar. Inside Out ise psikolojiyi o kadar iyi ele alıyor ki, o kadar iyi yaratılıp kurgulanmış ki. Big Hero 6 ise değil günümüz gelecekteki teknolojiye ulaşmış. Belki de hayal dünyası ellerindeki tabletlerle, çevrelerindeki televizyonlarla, dışarı çıkıp ya da arkadaşlarıyla oynanamakla gelişen yeni nesile uygun olan animasyon türünün bu olduğuna karar vermiştir yönetmenler.

Bir de bizim zamanımızdaki animasyonları düşünüyorum, Sevimli Canavarlar, Oyuncak Hikayesi, Köpekbalığı imagesHikayesi, İnanılmaz Aile gibi filmlerin yerinin hala apayrı olduğunu ve onlar gibisinin gelemeyeceğini düşünüyorum ama sizle de son yılların favorilerimi paylaşmak istiyorum:

1-Inside Out

2-Zootopia

3-Finding Dory

4-Big Hero 6

5-Monsters University

movie_poster_zootopia_866a1bf25-6 yıl önce çıktığı için son birkaç yılın filmi kategorisine giremiyor ama Toy Story 3 bana göre hem serinin en iyi filmi, hem en iyi animasyon film, hem de benim şuana kadar en duygulandığım film. 4.sünün çıkmasını KOOOCCAAMMAAAN bir sabırsızlıkla bekliyorum!

Serra

Leave a Reply