Kanye West

Kanye West’i kazandığı sayısız ödüllerden Grammy’lerden, yeni yarattığı markası ve defilelerinden, Kim K. ile evlenip Kardashian ailesine girmesinden, Taylor Swift ile yaşadığı olaylardan ya da sadece müziğinden tanıyor olabilirsiniz. Bazen ben de Kanye’nin şarkılarını neden seviyorum diye sorguluyorum çünkü basit düşünecek olursak ben fazla rap seven birisi değilimdir ama Kanye’nin öyle şarkıları var ki gerçekten çok seviyorum.

kanye-west-fanBir mini belgesel izledim ve Kanye ile ilgili farklı görüşler edindim bunları sizle de paylaşıyorum.Kanye büyük bir risk alarak çıkış single’ı olan “Through the wire” ı çenesi kırıkken kaydetmiş ve aslında baya da bir başarı elde etmiş. Eğer şarkıyı dinlerseniz dediği çoğu şeyi de anlayamadığınızı bir şeyler mırıldanır gibi olduğu anları da fark ediyorsunuz.

Kanye bu deneyiminden sonra şöyle bir şey fark etmiş ; insan sesinin gücü. Şarkılarının çoğunda farklı vokaller kullanmış, şarkıyı farklı tonlarda kaydetmiş, hatta kendi sesini elektronik gitar şeklinde editlemiş. Kanye’nin şarkılarını güçlü kılan şey de tüm bunların toplamı, seslerin gücü ve farklılığı şarkıya bir canlılık ve hareketlilik katıyor ki buna küçük bir çocuğun ağlaması, Kanye’nin nefes alış verişleri de dahil.

attends Kanye West Yeezy Season 3 on February 11, 2016 in New York City.Albümlerine bakacak olursak şarkı sayısı azalsa bile totaldeki süre azalmıyor. Bknz : Runaway. Şarkı 9 dakikaya yakın ki bu ortalama bir rap şarkının 2 hatta 3 katı.

Kanye’nin kazandığı grammyler ve diğer tüm müzik ödülleri de yine tüm bu saydıklarımız sayesinde geliyor. Kanye’nin müziğini sevmek zorunda değiliz evet, Kanye’yi de sevmek zorunda değiliz (Yaptığı şarkılar her ne kadar klasik dediğimiz müziklerin yanından geçemeyecek de olsa) ama Dünya çapında bu tür prestijli ödüller kazanan birine saygı duymak zorundayız.Kanye-West-Main

Söz konusu Kanye West olunca ya çok sevmek ya da nefret etmek diye bir olay var. Ki ben işte Kanye’yi çok sevenlerdenim. Müziğini olmasa bile kendini, egosunu ve özellikle de kızı North West’i (ahahaha ismi gerçekten bu) çok seviyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Serra

 

Leave a Reply