Moda, Kadıköy

Bugün diplomamı almaya gittim Saint Joseph’e. Biraz duygulandım, biraz Moda’da dolandım. Ne kadar bir Kadıköy çocuğu olmamış olsam da 5 senede, Moda’da az durmadık. Yemek yedik, kahve içtik, yeni açılan bir yeri bulmak için dolandık, kitapçılara baktık, derse gittik, krep yedik vb. Nasıl yeni trendy yerler mesela Karaköy’de açılıyorsa, Moda da öyle aslında. Amerika’da Brooklyn gibi, NOHO gibi. Kimi yerlerden bahsedeceğim Moda’yı benim için Moda yapan, gitmekten hoşlandığım. Ah, ama sadece yemek yerleri şimdilik. Kitapçılar, kasetçiler, mağazalar sonra 🙂

 

Eskiden okulun yanındaki Munchies Crepe & Pancake bütün Instagram yemek yerlerinde ünlü oldu. Tadı nasıl derseniz, gerçekten güzel. Kahvaltı için gidip o hep gördüğünüz daire etrafında reçellerin peynirlerin olduğu tabağı yerseniz, çok memnun kalacağınızı söylüyorum. He bu arada, yerleri değişti, daha geniş bir yere geçtiler yine Moda’da.

munchies-crepe-pancakes-moda.jpg

Kahve, güzel bir ortam, ders çalışmak için sessizlikse de alt kat. Walters Coffee Roastery, sarı rengi bana nedense bir rahatlık veriyor. Her ne kadar self servise geçmiş olmaları üzse de (çünkü çok tek geliyorum, eşyalarımı masada bırakmam gerekiyor) tatlılarının tadı sorunu çözüyor. Kışın beyaz çay favorimken, yazın soğuk latteleri süper.

5-walters-coffee-moda.jpg

Çok uzaklaşmadan güzel hamburger, sandviç bulabileceğiniz Bubada Club Sandwiches & More a götüreyim sizi. Bir sürü çeşit burger, sandviç bulabilir, isterseniz nazik, ilgili çalışanlarla sohbet ederek orda yiyebilir, isterseniz de paket servis alabilirsiniz. Ekmekleri özellikle harika.

istanbul-bubada-moda-cafe-sandvic.jpg

Ekmek demişken Naan’a geçmesek olmaz. Naan Bakeshop oldukça ünlü olan yerlerden biri. Naan’da ekşi mayalı köy ekmeği, tost ekmeği, çok tahıllı, cevizli üzümlü, tam buğday gibi ekmek alternatiflerini bulabilirsiniz. Başta pahalı gelecek evet, ama daha yoğun, yedikten sonra anlayacaksınız. Ekmeklerinin tadına varabilmeniz için ilk adımınız Naan’da bir Moda kahvaltısı yapmak olsun. İki kişilik kahvaltı servisinin yanında ekmek sepeti geliyor. Sonra isterseniz eve götürmelik alırsınız.

0h4hw_naan-1-jpg.jpg

Başka sevimli bir yer, hem yemek yiyebileceğiniz, hem tatlıları özellikle kurabiyeleri güzel olan, hem de çaya adanmış koskocaman bir menüleri olan Cha’ya. Ne zaman gitsem hoş vakit geçirdiğim bir mekan, oldukça da geniş. Beyaz çaya bayılan, bulduğumda direk atlayan biri olarak, burası özellikle soğuk aylarda beni en mutlu eden yerlerden biri oldu benim için.

chaya-moda-galata.png

Kolay, hızlı, tadı güzel. Pizzayı kim sevmez ayrıca lütfen. Pizza Bar, rıhtıma daha yakın yerlerden. Her gün değişik pizzaları var ve dilim olarak alabiliyorsunuz. Gece 2 buçuk sularına kadar açık, akılda tutmak lazım 🙂 Dilim pizza 4 tl, patates ve içecek ile 12 tl. Oldukça uygun demek yerinde olacaktır. Deniz otobüsünü beklerken yemişliğimiz çoktur.

 

Henüz gidemediğim ancak gitmeden yiyeceğim bir yer: Basta – Street Food Bar.  Menüleri dar ve sadece dürümden oluşuyor. Zaten onu yemeye gideceğim ben de, bu yüzden sorun değil. Chipotle’yi andırıyor. Chipotle sever olarak, denemeden gitmek içim el vermez.

 

Aleyna

Leave a Reply