Türkiye’de Bilinmeyen Bir Köy : Belemedik

2A14CB6F-A3B6-4AA6-B3BE-C3603EBDC340

Kendi ülkemiz diye demiyorum ama Türkiye gerçekten de her şeyiyle her yeriyle çok ama çok güzel bir ülke. Her ne kadar Türkiye’de gördüğüm şehir sayısı 20-25 arası olsa da gördüğüm her yer Mardin’inden Çanakkale’sine kadar çok güzeldi (ki daha Karadeniz’e gitme fırsatım olmadı!) Bu sefer sizle paylaşacağım yer Adana Pozantı’da ve sadece Mersin – Adana çevrelerinde bilinen ya da gerçekten de gezgin olanların bildiği duyduğu gittiği bir yer. Ben de geçen yıl duyup gitmeyi çok istemiştim, Mersin’den yaptığımız ufak bir yolculukla gitme fırsatımız oldu. Size önerim eğer Adana’ya ya da Mersin’e gelirseniz buraya bir turla gitmeniz ya da bu bölgenin yollarını otobanları iyi bilen biriyle yola çıkmanız. Biz bulana kadar tabela takip edene kadar gerçekten canımız çıktı ama değdi.

FullSizeRender 3

91AD5B0A-817C-46BD-B423-7821A0FEE213

Adana’ya 100-110 km uzakta, Pozantı’ya bağlı. Zamanında 1.Dünya Savaşı sırası Almanlar Bağdat Demiryolu inşaatının devamını buradan yapmış ve bu süre içinde de bu bölgeye yerleşip ikamet etmişler. Bölgede tüneller, demiryolu görmek mümkün. Yanlış bilmiyorsam hastane sinema gibi yaşam alanları da yapmışlar, evleri de buradaymış ve tabi mezarlıkları da. Hatta bölgenin ismi olan Belemedik de yine Almanların yerleşim yeri neresi olsun tren istasyonunun orası mı olsun diye düşünmeleri sonucu “bilemedik” “bilemedik” demelerinden günümüze Belemedik olarak gelmiş.

8E7D1A30-1848-409F-9908-047D41BF4A69

Tren istasyonunun çevresinde birkaç yıkık ev var ama ters yöne doğru gidince asıl harabeleri terk edilmiş hasar görmüş evleri orada göreceksiniz. Ki benim de fotoğraf çekmeyi en sevdiğim alan orası oldu. Biz tam Kasım ayında sonbaharın en güzel zamanı gittiğimiz için doğa da bir harikaydı. Size de Kasımı öneririm.

FullSizeRender 2
Burası bana Windows 2003’ün wallpaperını anımsatmıştı

Bir de yine Almanların yaptığı Varda Köprüsü var. Karaisalı da ama Belemedik’e gitmişken orası da yine kısmen yakın. Kendisi benim en çok etkilendiğim yerlerden biri oldu. Yöre halkı buraya Alman Köprüsü, Koca Köprü gibi isimler söyleyerek tarif ettiler bize burayı. Son zamanlarda iyice bir ziyaretçi akımına uğramışlar “Ajan filmi mi ne çekmiş Amerikalılar burda” diyorlar. Ki haklılar da, James Bond’un yeni filmi bu köprüde çekildi ve bilmeyenler de bu sayede burayı öğrenip ziyarete başladı. Şimdiden ufak hediyelikler, yiyecek içecek satımına da başlamışlar köprü yakınında.

2FF5999C-1E70-42ED-A80C-3BDC65CA6982

Gezievreni isimli sitede köprünün ismi ve tarihiyle ilgili bir yazı okudum şimdi size orayı alıntılıyorum:

Tamam demişler paydosda dediklerini yapmışlar. Yukardaki bir iskele parçasını aşağıya atan ne oldu diye sormuş demiş aşağıdaki “Var daha” demiş. Saymaya devam etmiş: 2, 3, 4, 5 … Tekrar ne oldu diye sormuş. Aşağıdaki “Var daha” dedik ya demiş. 7, 8, 9, 10, 11 diye giderken varmadı mı daha demiş, diğeri de “Vardaa, vardaa derken Almanlar koşmuşlar durumu görmüşler, işçiler de meraklarını anlatınca bundan sonra Almanlar da bu köprüye Varda demişler.

1888 yılında II. Abdulhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Willhem tarafından imzalanan sözleşmeyle Bağdat demiryolu inşaatı Almanlara verilmiş. Alman Deustche Bank’ın ayırdığı krediyle 15 yılda tamamlanan demir yolunun en zor kısmı Toroslarda ortaya çıkmış. Almanya’dan getirilen mühendisler işte bu mimari ve mühendislik harikasını yaratmışlar.

Adana’ya da Mersin’e yolunuz düşerse bu iki yeri de görmenizi kesinlike öneriyorum. Ben o gün yanımda Holga isimli analog kamerla gitmiştim, fotoğrafların devamına buradan bakabilirsiniz. İyi geziler!

D96F2A49-4F7C-4EEC-A266-229102245BB3
Yollar çok huzurlu ve her yerde çam kokusu
AE6B6DC5-7A9B-4B56-8216-5FA500A4F20C
Burası da yol üstünde keşfettiğimiz ufak bir cennet

Serra

Leave a Reply