Quartier Latin, Paris // Spesifik Noktalar, Tarihi Yapılar

Paris sevdiğim bir şehir olmasından öte artık aynı zamanda üniversite hayatımı da geçireceğim şehir ve ben de sizlerle Paris’te yapılacaklar, görüleceklerle ilgili bir şeyler paylaşmak istediğim için buna belki de Paris’te en sevdiğim yer olan Quartier Latin yani Latin Bölgesiyle başlmaya karar verdim.

1024x1024

Ufacık şekilde tarihinden bahsetmem gerekirse eğer yanlış bilmiyorsam ya da halk efsanesi değilse burası adını bu bölgedeki Sorbonne’lu Latince öğrencilerinden almış. Yani bilmiyorum gerçi. Yazınca pek mantıklı gelmedi sanki. Bilemedim. Yerinde gidip sormam lazım çevre esnafa galiba. Esnaf demişim de bakkal falan bekliyorum heralde.

kvefr3362s
St. Germain des Pres Kilisesi

Quartier Latin, Paris’in 5.arrondissement’ının tamamına deniyor nerdeyse ama bana göre merkezi tam da St.Germain ve St.Michel’in kesişimi ve çevresindeki alan. Bu bölgeyi hem benim için hem de Parisliler ve turistler için bu kadar güzel kılan özelliği tarihi dokusu, mimarisi, sevimli cafeleri.. Aslında her şeyi! Burda 500’lü yıllarda yapılmış olan Paris’in en eski kilisesi St.Germain des Pres Kilisesini görmek mümkün, aynı zamanda Paris’in en eski çan kulesi ve Descartes da burada. (Burada dediysem burada yatıyor) Bir başka kiliseyse yine etkileyici mimarisiyle St. Sulpice Kilisesi. Burası Quartier Latin’in sanırım birazcık dışında kalıyor, Jardin du Luxembourg’ın üstü gibi. Ben de bu kiliseyi sonradan duydum keşfettim; Dan Brown’ın romanında geçen ve filmde de gördüğümüz bir kilise bu. (Da Vinci Şifresi)

Jardin-du-Luxembourg-850x540-C-OTCP-David-Lefranc
Jardin de Luxembourg
jerome-munier-retouche_1440_850
Jardin des Plantes

Gelelim gitmenizi tavsiye ettiğim 2 bahçeye. 5.arrondissement’ı biraz yamuk bir kare gibi hayal edersek bu bahçelerden bir tanesi doğu kenarında bir tanesi batı kenarında. Jardin du Luxembourg ve Jardin des Plantes.  Jardin du Luxembourg galiba turistlerin daha uğradığı bir nokta, içinde hem Palais hem de Musée du Luxembourg’u var. Ben içlerini gezmedim ya da nasıl ne gün geziliyor/gezilmiyor bilmiyorum. Jardin des Plantes’ın içindeyse Doğa Tarihi Müzesi’nin farklı farklı binaları, botanik bahçesi, hayvanat bahçesi tarzı bir alanı, labirentleri var. Bence Jardin des Plantes daha çok gezmelik, Luxembourg’sa daha çok her an her zaman gidilebilir bir bahçe. İkisi de çok huzurlu, her yaş grubundan insan görmek mümkün.

Paris-The-Pantheon-1-Final
ve Panthéon

Panthéon bu bölgede görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor olabilir. 10 ile 18.30 arası açık, 26 yaş altına ücretsiz, normal biletse 9 euro. Neoklasik bir mimarisi var, içi ayrı güzel dışı ayrı güzel. Aynı zamanda Victor Hugo, Emile Zola, Voltaire, Marie Curie, Rousseau gibi ünlü isimler de burada yatıyor.

IMG_0517.JPG
Grande Mosquée’nın dışı

Ve belki okuduğunuz başka gezi yazılarında görmemişsinizdir ya da ne alaka diyebilirsiniz ama yine bu bölgede olan başka güzel yapıysa Grande Mosquée de Paris. Bizim alıştığımız Türkiye’de gördüğümüz camilerden farklı bir mimariye sahip diye öneriyorum burayı da. Endülüs mimarisi diye betimliyordum ben kafamda ama gerçek adı “neo mudejar” diye geçiyormuş. Yani yine az çok yaklaşmışım ben de. Fas’taki, İspanya’daki mimariye sahip burası da. İçini nasıl anlatsam bilmiyorum ama taşlar ince ince işlenmiş gibi, dantel gibi resmen çok güzel. Değişik çinileri ve heybetli süs havuzları var. Hem sadece ibadet amaçlı da değil özellikle turistlerin de sıkça gittiği turistik bir nokta. İçinde hamam, restoran ve tearoom var. Naneli çayları özellikle önerilenler arasında.

2d2b268403dbf891629f9b8f530203f5--paris-paris-la-grande
işte bahsettiğim mimari yapısıyla Grande Mosquée

Ve son nokta, daha doğrusu noktalarsa Sorbonne Üniversiteleri. Üniversiteleri dediysem gerçekten de Sorbonne’un birkaç farklı Sorbonne’dan oluşması. Hepsinin binaları çok özel, çok güzel. Eğer fotoğraf çekmelik bir yerler arıyorsanız listenizde bu okullar da olabilir. İçeri alırlar mı bilmiyorum ama dışları zaten yeterli olur diye düşünüyorum. Panthéon Sorbonne, Paris Sorbonne ve Sorbonne Nouvelle (OKUL GİBİ OKUL) benim binalarını bildiğim ve beğendiğim okullar.

giphy

Umarım yardımcı olmuşumdur ve siz de Paris’e geldiğinizde Quartier Latin’i gezmeye karar vermişsinizdir!

tumblr_mwsiqpXf2l1rykf47o1_500

Serra

Leave a Reply