Muzaffer İzgü Okumak

İnternette üzücü bir haberle karşılaştım geçtiğimiz günlerde.. 84 yaşındaki ünlü yazar Muzaffer İzgü rahatsızlanmış ve hastaneye kaldırılmış, anladığım kadarıyla durumu şu an için ciddi görünüyor. Yaptığı açıklamada “İyi değilim, çok yorgunum. Karaciğerimde kitle var, araştırıyorlar. Güzel haber vermeyi ben de isterim ama veremiyorum. Tüm çocukları gözlerinden öpüyorum” ifadelerini kullanmış ki hala bu kritik halinde bile sevenlerine ve biricik çocuk okurlarına sesleniyor olması bana çok dokundu. Umarım en kısa sürede güzel haberlerini alırız İzgü’nün.

select-1
ilk okuduğum kitabı

Muzaffer İzgü’nün bendeki yeri çok ayrı, zaten böyle bir yazı yazmayı da kendimce ona karşı borç bildim. Okuduğum ilk kitabı hala aklımda; Anne Dersim Bitmedi. Ben bu kitapla tanışmıştım onunla, sanırım daha 2.sınıftaydım ve okuma yazma işlerini 5-6 yaşında hallettiğim için artık büyüklerin kitaplarını (!) okuyabilirdim. Bu ilk kitabı okuduktan sonra serinin diğer kitaplarını da aldırmıştım annemlere. Bandocu Çocuk, Ben Cumhuriyet Bayramında Doğdum, Mum Bebek.. Bunlar Muzaffer İzgü’nün kendi çocukluğunu anlattığı çocuk kitaplarıydı. Hepsinin anlatımı çok akıcıydı, sanki o çocuk bendim! Böyle böyle derken neredeyse İzgü’nün tüm kitaplarını alıp okumuştum bile.Ben Muzaffer İzgü okumaya bu kadar bayılmışken bir gün okulda yapılan duyuruyla İzgü’nün bizim okula söyleşi ve imzaya geleceğini öğrenmiştim. Acaip iyi hatırlıyorum, evde ne kadar kitabım varsa hepsini Winx’li çekçekli çantama koyup götürmüştüm imzalatabilmek için. Aynı zamanda kitap satışı da vardı, herkes kitap almakla uğraşırken ben tüm kitapları gerçek anlamda sırtlayıp Muzaffer İzgü henüz imzaya söyleşiye başlamamış, huzur içinde çay içerken başında belirmiştim. 

hayri-potur-gorunmez-cocuk67acfcbec2e322de0314a48cc6e99d6f
Harry Potter’ın Türk verisyonu 

Nasıl bir heyecandı bendeki! Nasıl tatlı bir adamdı! O okuduğum kitapları yazan, okitaplardaki hikayeleri yaşayan kişi karşımdaydı. Gerçek anlamda çocukluğuma dair en heyecan duyduğum en güzel anlardan biriydi. (Küçükken ciddi şekilde çok kitap okuyordum ve en sevdiğim şey kitap okumaktı). 20’ye yakın kitabımı imzalatmıştım, hatta ne kadar hayırlı bir kuzensem benden 2 yaş büyük kuzenime de kitap alıp onun için bile imzalatmıştım. Neler konuştuğumuzu net hatırlamıyorum malesef ama 8 yaşında biri için şimdiden çok fazla kitap okuduğumu söylemişti, bu imza gününe benden daha büyük çocukları beklediği için onu sevindirmiştim. 

select
Atatürk Adana’ya geldiği zamanki anıları

Ben kitapları çantama koyup sınıfa geri dönerken insanlar hala kitap alıyor, imza için sıraya giriyordu ki aklıma öyle bir soru gelmişti ki, neden sormamıştım! O ara okuyup yeni bitirdiğim kitabı “Mum Bebek”in sonu üç nokta şeklinde bitiyordu yani sonunu bize bırakmıştı yazar. Ama sonuçta bu yazdıkları onun çocukluk anılarıydı yani sonunu bana söyleyebilirdi. Mum bebeğe ne olmuştu, o küçük kızı sonra hiç görmüş müydü? (Bakın nasıl içime işlediyse hala hatırlıyorum). Neyse ben koşa koşa geri dönüp araya sıvışıp aklımdaki soruları sormuştum sonunda, kendisinin de bilmediğini ama hala merak ettiğini söylemişti.. İşte onunla ilk tanışmam ve son görüşüm böyle olmuştu.

muzaffer-izgu-kusadali-cocuklarla-bulustu-IHA-20121103AW000011-4-t

Sonra ne mi oldu? İzgü’nün çıkan tüm kitaplarını okumaya devam ettim ve zamanda la ben gerçekten de okuma alışkanlığı kazanmış oldum, şu an bile çok hızlı kitap okuyabiliyorum ve çoğu kişinin aksine kitap okumayı da çok seviyorum. Muzaffer İzgü okuyarak büyümek bence çok ama çok büyük bir şans, ben de o şanslı çocuklardan biri olduğum için çok mutluyum.

AS
En sevdiğim serisi de Anneannem serisiydi

“Bu ülkeye bir yığın okur yetiştirdim. Ne mutlu bana çocuk okuyorsa. Okuyan insan hayal kurar, hayal kuran insan düşünmeye başlar. Düşünen insan soru sormaya başlar. Bir kişi soru sordu mu birey oluyor” demiş Muzaffer İzgü hastanede, ne kadar da doğru demiş. Umarım en kısa zamanında sağlığına kavuşursun Muzaffer İzgü, tüm çocukların seni bekliyor..

Serra

 

Leave a Reply