En Kısa Sürede Kopenhag’ı Gezmek Bölüm1

8EA84CBB-A73B-477F-B4E8-06A5C60C6207

 

Kopenhag eskiden de fotoğraflarıyla beni kendine çeken ve hem liman şehri oluşu hem de mimarisiyle Amsterdam’a benzettiğim bir şehirdi. Geçen yaz Aalborg’da katıldığımız bir çevre konferansı sonrası yaklaşık 1,5 gün geçirme imkanımız oldu Kopenhag’da, eğer siz de uzun süreli gitmeyecekseniz belki de kısa süreli gezimiz sizin de kendi gezini planlamanıza yardımcı olabilir!

 

98E4AE44-86BA-4B06-ACF8-1DF574A66D4A

Danimarka 5,5 milyon nüfüsa sahip bir ülke ve Kopenhag da ülkenin hem başkenti hemde 1,7 milyon nüfusuyla en kalabalık şehri. Şehir bisikletle veya yürüyerek her yere ulaşım sağlıyor. Bizim otelimiz merkezdeydi ve böylelikle Kopenhag’ın kalbi (bizim için İstanbul’un Kadıköy’ü Taksim’i gibi) olan Nyhavn’a yürüyerek gidip gelebiliyorduk.

 

 

Şehrin gündüzü ayrı güzel, günbatımı ayrı, geceleri ayrı güzelliğe sahip. Günün herhangi bir saati gitmeniz sizin için fark yaratmayacaktır. Bizim gittiğimiz saat tam akşam saatleriydi ve harika bir günbatımı vardı, gördüğüm en güzel günbatımlarından biri olabilir. Gelelim Nyhavn’a, birçok kafe, restoran ve dondurmacıya sahip aynı zamanda kanal turları da burdan yapılıyor. Geceyse “sarı şemsiye” konseptine sahip bir turları var. Sarı şemsiyeli rehbere (genellikle bir üniversite öğrencisi) turun ücretini veriyorsunuz ve sizi tüm gece boyunca grubun geri kalanıyla bir sürü club ve pub’a götürüyor içe içe buraları geziyorsunuz en son da sürünerek otelinize dönüyorsunuz. Dediğim gibi bizim malesef buna ayıracak kadar vaktimiz yoktu ama oldukça keyifli bir geziye benziyor 🙂

0C46B89D-32AC-47E1-8B4C-EF03A672BE73

Biz de çevrede gezindik, kıyı şeridi boyunca Küçük Deniz Kızı heykelini görmek için yürüdük. Bu civarlarda Black Diamond binası, Amelien Sarayı, Frederik Kilisesi, Holmen Katedrali’ni görme fırsatımız oldu. Tekne turu yapmak kısa sürede birçok yer görmek için iyi bir opsiyon. Gelelim Küçük Deniz Kızı heykeline.. Sanata saygım sonsuzdur, müze gezmek olsun, gittiğim yerin önemli yerlerini görmek olsun hepsini çok severim ama şuana kadar gezdiğim yerlerde gördüğüm beni en hayal kırıklığına uğratan şey bu heykel oldu. İnternette gördüğüm fotoğrafların aksine gerçekten çok küçük. Ve heykeli bulana kadar çok fazla da güneş altında yürümemiz gerekti. Deniz kızına doğru yola çıktığımızda 15 kişi falandık en son heykele vardığımızda 4 kişi kalmıştık sanırım. Yani gitmişken görülmesi gerekir tabi ama göremediyseniz de üzülmeniz gerekmiyor hiç. Zira yılın belli zamanlarda sergilenmesi için başka yerlere götürülüyormuş. (Hayalkırıklığı)

7FB85E92-44C2-46F7-8915-A70E3FFFD615
Bana hayalkırıklığının resmini çizebilir misin Abidin?

BE0949F5-C162-49FA-A355-2BDCF9B570D1

Nyhavn’da uzun uzun yürüdük, Deniz Kızı heykelimizi ve bunun dışında bir sürü önemli binayı da gördük, akşam da yemek için bizim tercihimiz TGI Fridays’ten yana oldu. Bir de dikkatinizi çekecektir ki bir sürü dondurmacı var. Biz şansımızı önünde en çok sıra olanlara dağılarak kullandık, hepimiz de çok beğendik siz de bir dondurma yiyin derim!

9F4B2798-42D1-40BD-B80B-B01BAEBC7FB5

 

Serra

Leave a Reply