En Kısa Sürede Kopenhag’ı Gezmek Bölüm2 (Analog Günlük)

Gelelim ertesi güne, bu günü Freetown Christiana’yı, Belediye Meydanı’nı, Kultorvet (böyle mi yazılıyor bu?) Meydanı’nı ve Strogetten Caddesi’ni gezmeye ayırdık. Akşam içinse Tivoli Bahçeleri ve ünlü tema parkına.

1818x1228x2-1

Christiana kendine ait bir yönetimi olan bölge. Rehberli gezebilmek için onların tahsisettiği oranın yerlisi bir rehbere ihtiyaç var. Burası kısaca 40-50 yıldır Hippilerin komün hayatı kurduğu ve yaşadığı, Kopenhaglılar içinse torbacılar mekanı. İçerde fotoğraf çekmek ve koşmak yasak. Koşmak polis baskınının habercisi. Halihazırda Danimarka’da ot ve uyuşturucu türevleri Hollanda’da olduğu gibi legal değil. Ama Christiana açıkçası kendi kurallarıyla yaşıyor ve polis baskını arada sırada olsa da gerçekten çok ama çook arada sırada oluyormuş.

568x384x1-2
İnternette de karşınıza çıkacak Christiana’nın girişinde yer alan ev

İçerde bizi hediyelik eşyacılar, ufak restoranlar ve yüzünde maske takarak satış yapan torbacı abiler karşılıyor. Suçlu olup aranan kişiler burada bu şekilde yaşayıp böyle geçiniyormuş. Hayli değişik maskeli tip gördük biz de. Onun dışında içerisi tam bir çiçek çocuklar şehri. Her şey geri dönüşüm yapılarak tekrar kazandırılmış, doğanın içinde yemyeşil bir yer. Evler deseniz yine öyle, filmlerden çıkmış gibi. Gitmişken gezilmesi gereken bir yer.

568x384x1-3
Christiana’nın girişinde yer alan bir café

 

Burdan Strogetten Caddesi’ni gezmek üzere yola çıktık, bu cadde her şehirdeki gibi bir alışveriş caddesi. Hem ünlü markaların hem de normal markaların mağazalarını bulmak mümkün. Bir Lego hastası olarak buradaki mağazaya bayılmıştım, zorla çıkarmışlardı beni dışarı hadi Serra yeter artık senden önce gelen küçük çocuklar bile gitti diyerek. Burda hem hazır setler hem de kiloyla seçtiğiniz parçalardan almak mümkün. Lego zaten Danimarka’da doğmuş, Yanılmıyorsam burası da ya ilk mağazasıydı ya da en çok çeşit olan mağaza. Mağazanın dışında ve içinde de legoyla yapılmış bir sürü devasa figür var. Mükemmel!

1818x1228x2-2

Haziran sonuna doğru orda olduğumuz için indirim dönemini de yakalamıştık. Michael Kors’ta %25 indirim vardı bir de buna ek olarak yok sezon indirimi yok koleksiyon yok tax free derken çok uygun fiyata çanta ve cüzdan bulup almıştık. Melis de o sırada uzun süredir beğendiği bir ayakkabının uygun numarasının peşindeydi başka bir mağazada.

1818x1228x2

Bu cadde zaten Kultorvet ve Belediye Meydanları’na bağlanıyor. Bizim ilgimizi çeken de şu olmuştu, sanırım Kultorvet Meydanı’ydı hangi meydan emin değilim ama metro çalışması vardı ve insanlar içeri girip çıkıyordu. İlk anlamadık ama sonra öğrendik ki Danimarka’nın genel sahip olduğu bir politikaymış bu. Ülkede devletin yaptığı işleri halk bu şekilde gezerek, inşaata girerek gidip denetleyip gözlemleyebiliyormuş. Pes doğrusu! Adamlar başka bir tarihte yaşıyor..

568x384x1-1

Tivoli Bahçeleri içinse size kesinlikle gitmenizi tavsiye ediyorum, hatta gidince fotoğraflarınızı bizle de paylaşın. Biz malesef saat geç olduğu için ilahi güç Şükran Hocamız sayesinde sa gidip gezememiştik ama hem gidenlerden hem de internetten gördüğüm kadarıyla görülmeye değer bir yer!

Serra

Leave a Reply