En Kısa Sürede Lyon

Her ne kadar Paris ve belki de kimi zaman Nice yüzünden geri plana atılıyor olsa da Lyon benim şu ana kadar gördüğüm en güzel, en huzurlu, en keyifli şehirlerden biri. Lyon’a şu ana kadar 1 kez gitme fırsatım oldu ve onda da üniversite gezme amaçlı gittiğimiz için öyle acaip bir keşif vaktimiz olmamıştı ama ben size beni bu şehre hayran bırakmaya yeten yerlerini anlatacağım ve yıl içinde bir daha gidersem daha detaylı bir yazı paylaşacağım!

Processed with VSCO with hb2 preset

Peki biz nereleri gördük, nerde kaldık, neler yaptık, ne yedik içtik?

Brüksel’de arabayla galiba 6 saatlik bir yolculuk sonucu öğlen gibi Lyon’a geldik ve şehir merkezinde rezerve ettiğimiz otelimize yerleştik. Otel 2.arrondissement’ta Perrache metro istasyonun yakınındaydı. Vieux Lyon Bölgesi’ne metroyle gittik sonra da dönüşte akşam yürüye yürüye indik.

Processed with VSCO with hb1 preset

Basilique Notre Dame Fourvière Lyon’a gelmişken herkesin görmesi gereken bir yer. Bizdeki tünel ya da füniküler gibi eski bir sistemleri var, yine aynı bizimkiler gibi tarihi baya. Onunla çıkılıyor yokuş yukarı ve kendinizi bir anda Bazilikanın önünde buluyorsunuz. Bazilikayı gezdikten sonra labirent gibi olan bahçenin için yokuştan aşağı inerek geçtik. Tam sonbahar zamanı olduğu için çok güzel fotoğraflar çektik burada. İnince de kendinizi bir sürü cafe, restoranın içinde buluyorsunuz.

Processed with VSCO with hb2 preset

Bir diğer gördüğümüz yerse Lyon Katedrali. Burası da yine mimarisiyle etkileyici bir yerdi. Bu çevrede bir sürü sevimli pub var, biz de sıcak şarap denemeye karar verdik, 3 euroydu. Akşam için Brasserie Georges’taydık. Ben et tercih etsem de annemle kuzenim salyangoz ve deniz ürünü yemeyi seçti. Salyangoz her yerde yenecek bir şey değil ama burası gerçekten de işinin ustası. Hele içeriyi görmeniz lazım, bu kadar büyük bir restorana daha önce hiç gitmemiş olabilirim. O kadar çok müşterisi var ki, Disneyland’deki ortak yemek alanları falan olur ya tıpkı onun gibiydi.

Processed with VSCO with hb2 preset

Buranın ünlü bahçesiyse Tête d’or. Vaktiniz varsa buraya da gidin gezin derim. Ama beni bu şehre çeken yanı eski sokakları, her sokakta köşede yer alan minik publar, bistrolar, cafeler ve restoranlar. Lyon Fransa’nın gastronomi merkezi bu arada, bu yönüyle de ufak büyük tüm işletmeler çok kaliteli çok keyifli. Tüm gördüğüm cafelere girememiş olsam da beğendiklerimin hepsinin fotoğrafını çektim bir dahaki sefere gelip denemek için. Bu da ortaya çok keyifli fotoğraflar çıkardı.

This slideshow requires JavaScript.

1-2 gün gibi süresi olanlar için işte Lyon böyle, umarım sizin daha çok vaktiniz olur ve bu güzel şehri tüm sokaklarıyla keşfedersiniz!

Serra

Leave a Reply