En Sevdiğim & Kullandığım Filmler

En sevdiğim filmler dediysem televizyonda izlediğimiz filmler değil, analog makinelerin içine takıp çekim yaptığımız filmler! Ya da Fransızların dediği şekilde “pellicule”ler hakkında konuşacağım biraz. Benim bahsedeceklerim 35 mm olan filmler ve gerçekten de o kadar çok çeşit var ki hangi birinden başlasam bilmiyorum.

1- Fujifilm C200

Bu film tam olarak bir güvenli liman, kara gün dostu, sürprizlerden uzak ama oldukça sadık. Eminönü’nde Kristal Color’da fiyatı en son 8 liraydı. Eminönü çevresinde max 10 liraya alabilirsiniz. Bu filmi çok sevmem ve kullanmamın sebebi de uygun fiyatlı olması. Eğer çok sık gittiğim bir yere çekime gidiyorsam ya da ilk kez gideceğim bir yere gidiyorsam yanıma hep alıyorum.

1544x1024x2-2

 

2- Fujichrome T64 Tungsten

Bu filme henüz Türkiye’de denk gelmedim, Santa Barbara’ya gittiğimde orda internetten satın almıştım. Şu ana kadar da büyük bir cimrilikle kullanıyorum, bir keresinde de bir filmswapte kullanma şansım oldu. Fotoğraflara verdiği hem pembemsi renk hem de canlılık çok hoşuma gitti. Ben Las Vegas’a gittiğimde kullanmıştım bir kere de Singapur filmswapında. Elimdeki diğer filmleri de özel çekimler için ayırıyorum. Sanırım en sevdiğim film olmaya aday.

1818x1228x2-1

 

3-Agfa Vista 400

Bu filmin fiyatı C200’e göre daha fazla, sanırım 22 lira falandı. Bu filmi sevme sebebimse 400 ISO olmasıyla fotoğrafların renklerinin kapalı günlerde ve karanlıkta bile çok iyi çıkması. Belki banyodandır bilmiyorum ama özellikle fotoğrafların keskin oluşu iyice hoşuma gitmişti. 10 filmimin 5i C200’se 3’ü de Agfa Vista 400.

1544x1024x2-1

 

4-Ilford Pan 400

Diğerlerinden farklı olarak bu siyah beyaz bir film. Genelde siyah beyaz kullanmam ama bu filmi Melis’le Polonezköy’e giderken yanımıza almıştım. Çektiğim portreler ve kontrast çok hoşuma gitti. Sanırım yine banyodan kaynaklı ama kenarlarda hafif grainler vardı ki buna bayıldım. Şimdi yine aldım ve uygun zamanı bekliyorum kullanmak için.

1908x1272x2

 

5-Lomochrome Purple Film

En güzeli sona sakladım desem Tungsten’e ayıp olacak ama ikisi kapışıyor sanırım benim için. Purple filmde hoşuma giden şey sürprizlerle dolu olması. Mesela bayat purple film kullandım geçenlerde ve renkler o kadar hoşuma gitti ki! Bir keresinde de San Francisco’da bu filmi kullanmıştım ve hava da kapalıydı, o zamanki renkler çok parlak ve canlıydı. Arkeoloji Müzesi çekimim de çok içime sinmişti. Bir süredir satışı yapılmıyordu (bende küçük bir deposu vardı tabi heheh) ama şimdi yeni formülüyle geri döndü! Lomography Store’dan almak mümkün.

1814x1224x2

1544x1024x2

 

6-Film Çorbası Uygulanmış Film

İşte gerçek sürprizle dolu film diye ben buna derim! Bir çektiğinizi bir daha çekemiyor aynı film çorbasını tekrar uygulasanız bile bambaşka sonuçlarla karşılaşıyorsunuz. Bu filmi kullanmak için ciddi anlamda vahiy gelmesini bekliyorum çünkü biraz riskli. Yani ilk kez gittiğim ve bir daha gitmeme ihtimalimin olduğu bir yerde bunu kullanmaktan çekiniyorum açıkçası (dedi bunu yapan kız). Henüz hayalkırıklığı yaşamadım umarım hiç yaşamam da 🙂 !

1745x1132x2

 

Serra

Leave a Reply