Gittiğim En İlginç Müze : Musée Mecanique San Francisco

San Francisco’da geçirdiğim 3 gün boyunca çok güzel yerler görme imkanım oldu, içlerinden en ilginci olan Musée Mecanique’ten bahsedeceğim size. Fisherman’s Warf’ta Pier 45’te yer alıyor, görmemek mümkün değil. Bu müzeyi dünyadaki diğer müzelerden ayıran özellliğiyse şu; içerde sergilenen her şeye istediğiniz kadar dokunabilir ve aynı zamanda oynayabilirsiniz de!!! Üstelik giriş ücreti de yok,  ücretsiz.

000021m

Edward Galland Zelinsky’nin küçük yaşlarda başladığı koleksiyonunu bir müzeye çevirmesiyle ortaya çıkmış ve bu koleksiyon ürünleriyse parayla çalışan eski tip oyun makineleri! Hepsi çok iyi kondisyona sahip, makinelere 1 dolar atarak istediğiniz oyunları oynayabiliyorsunuz. Eski filmlerde gördüğümüz panayırlarda yer alan türden makineler bunlar. Fal bakanı var, bilek güreşçisi var, at yarışı izleyebiliyorsunuz, o zamanların+18 kategorisinde yer alan -ama aslında hiç de öyle olmayan- dansöz kızların dans edişini, volkan patlamalarını ya da başka şeyleri de yine dürbünden bakarak izleyebiliyorsunuz. Ya da günümüzün kepçesinin ilk türlerini de burada görebilirsiniz.

000022m

Bu müzeye dair benim en hoşuma giden şey genelde 60-70 yaşındakilerin buraya çocukları ve torunlarıyla gelişi oldu. Türkiye’de ne derece yaygındı bilmiyorum ama Amerika’da bir hayli popüler olan bu oyuncaklarla ilgili anılarını anlatıyordu bu bahsettiğim ailece gelen büyükler. Bir de uzun yıllar boyunca bozulmadan orda durmaları çok güzel bir şey, Zelinsky bu koleksiyonunu herkesle paylaşmakla çok güzel bir iş yapmış olmuş.

867F9D6A-3CB6-4B9C-91E6-060EBA2C7849

İçerisi oldukça geniş bir depo gibi ve oldukça da kalabalık, herkes çok keyif alıyor. Ben biraz daha modern olsa da ilk pacman konsolunda pacman oynamaktan çok keyif aldım ve 3 kere oynadım. Onun dışında falcı kadın, bilek güreşi, hediye olarak küçük kurşun asker ve şeker sakız veren bir oyuncak oyun olarak çok hoşuma gitti. Bir de başkalarının para attığı ve izlediği oyunları da izledim. Hele video game severler buradaki eski tip makineleri istila etmişçesine oynuyordu.

Burası bana tarihi yapısıyla ve herkesin zamanın nasıl aktığını anlamadığı atmosferiyle benim en çok etkilendiğim müze oldu. Eh tabi bir de müzede sergilenen tüm tarihi eserlerle sınırsızca oynamak da cabası!

Serra

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply