Bir Haftalık Milano p2

Neler Görülmeli?

  1. Duomo

Tabii ki buraya kadar gelmişken Duomo’suz olmaz. Ancak şunu söyleyeyim üç tane farklı uzuuunn sıra bekleyeceksiniz. Erkenden gelip bilet almak mantıklı olur sanırım. Ayırca internetten de alıp sıralardan birini es geçebilirsiniz. Bilet alma sırasından sonra içeri girmek için ayrı bir kuyruğumuz var. Sonrasında bir de terası. Gidilmeli bence, içerisinden daha bile enteresan. Asansör ve merdiven seçeneği var az bir ücret farklıyla, ben merdiven seçtim. Leonardo asansör kullanmamıştı!! Totalde 16 euro tarzı bir şey ödeniyor sanırım. Yaklaşık 3-4 saatinizi alır.

000009.JPG2. Galleria Vittorio Emanuele II

Duomo’ya giderken görünce içine girdiğiniz bir yapı zaten. Yapılacak çok bir şey yok. Yukarı bakıp mimariye hayran olmak, bir kaç mağazaya girmek belki. (Kitapçıya girdim ben 🙂 )

000022.JPG

3. Teatro alla Scala

Yine aynı yerde olan eski ve güzel bir tiyatro. Önceden performanslara bakıp uyguna bilet bulabilirseniz yapmanızı tavsiye ettiğim bir olay. Ben içine girmedim ancak bakmalısınız.

4. Pinacoteca di Brera

Brera’da ki Milano’nun en ünlü müzesi. Hepsini gezdim, zaten çok büyük bir yer değil, ve genellikle hristiyanlıkla alakalı, Meryem Ana ve İsa’yı anlatan resimler bulunuyor. Bence görülmeye değer. 2 saatinizi alır. Giriş 10 euro. İçeri girince görüceksiniz ki aynı zamanda bir lise, öğrencilerin merdivenlerde yemek yiyip bira içmesi garip geldi bana. Okul sonuçta —> Avrupa

5. Orto Botanico di Brera

Hemen yanında, dışarı çıkmadan, botanik bahçe. Çok güzel değerlendirilmiş bir alan, tamamen yeşil. Vaktiniz varsa çimlerde yatıp rahatlayabilirsiniz. Gelmişken burayı da bir görün.

6. Brera

Hazır Pinacoteca’yı gördünüz, Brera’ya geldiniz. Brera bana göre Milano’nun en güzel bölgesi. Burda kaldım ben ve daha keyifli bir yer görmemiştim. Hamburgercisinden, sushi’cisine ve dondurmacısına, her şeyin en iyisini burda yedim. (Yemekle ilgili bölüme de bakarsınız!) Brera’da dolanın, ara sokaklarında kaybolun, küçük mağazalara bakının. Brera’yı yaşayın!

000045.JPG

7. Parco Sempione & Sforza Castle

Güzel, geniş parkımız! Brera’ya da yakın, aynı gün içerisinde birleştirebilirsiniz. İçeri girip dolanabilir, gölete bakabilir, bisiklet sürebilirsiniz. İçerisinde Sforza Castle var. Orta çağ kalesi. İçerisinde bir müze var ancak girmedim. Parkın içinde bir de akvaryum var. Akvaryumları sevmediğim için girmedim ama yine ilgileniyorsanız haberiniz olsun!

8. Cimitero Monumentale di Milano

Son gün gittiğim ve çok sevdiğim yer! Şey, evet. Mezarlık! Ama öyle normal taşlar filan değil. Böyle heykelli meykelli. Üç-beş ünlü insan var burada. Mesela Albert Einstein’ın babası. Buradakilere bakıp tanıdığınız varsa mezar arama turuna başlayabilirsiniz! Oldukça keyifli bir aktivite bence. Siyah beyaz filmimi takıp çektiğim fotoğraflar çok keyifli çok.

000027.JPG

9. Museo Nazionale Scienza e Tecnologia Leonardo da Vinci

Bilim müzesi. Harika bir müze yapmışlar. Girişte çok güzel bilgilendiriyorlar ve bir katolog yapmışlar ki görülmesi gereken en önemli 20 şey yazıyor. Dolanıp aramaktansa haritada yerlerini de göstermişler. Her yerini dolandık ama bu önemli şeylere daha fazla vakit ayırıp verdikleri kağıttan önemini okumak keyifliydi çok. Kesinlikle gitmenizi öneriyorum !!

Şehrin etrafında kapılar var. Dolanırken göreceksiniz zaten ama bakabilirsiniz de. Güzel yapılar. Mesela biri Porta Ticinese.

 

Fotoğraflar Canon Canonet 28 analog fotoğraf kamerasıyla benim tarafımdan çekilmiştir!

Aleyna

Leave a Reply