Kendi Kültüründen ve Dilinden Uzaklaşan Bir Jenerasyon

Ne zamandır aklımda olan ama “yazmak bana mı düşmüş” diye düşündüğüm bir konu, bir jenerasyon bu. Başlıktan da anlayacağınız gibi insanlar artık gerçekten de kendi kültürlerinden, benliklerinden, dillerinden uzaklaşır oldu. Özellikle de dillerinden. Çevrem iki kelimeyi yan yana getiremeyen, en basit cümleleri bile yazım hatalarıyla dolduran insanlarla çevrili bir halde. Hadi yine yazım hatası yapanlar, cümle kuramayanlar bir kenara bir de en sıkıntılı grup var ki onlar Türkçe bile konuşmuyor/konuşamıyor; bu grubun insanlarının 7 kelimelik ortalama bir cümlesinin 3 kelimesi İngilizce kelimelerden oluşuyor.

Özellikle mesajlaşırken benimle bu şekilde konuşan arkadaşlarıma ben de bu şekilde cevap vermeye, bir bakıma onları rahatsız hissettirmemeye çalışıyorum ama nereye kadar? Tabii buradaki suç bizlerde değil, ki ben de aynı şekilde her ne kadar dikkat etmeye çalışsam da dili kullanırken bolca hata yapabiliyorum ya da istemsizce yabancı kelimeler kullanıyorum. Peki bu nasıl önlenebilir?

1-Türkçe özensiz ve yanlış kullanılmamalı. Baktınız ki kendinizi ifade edemiyorsunuz iyice düşünüp öyle konuşun yazın ki biz de sizin ne demeye çalıştığınızı anlarken zorlanmayalım.

2-Yabancı sözcüklere olan “passion“a bir “stop” denmeli. Bak güzel arkadaşım sen benle konuşurken ya da mesaj atarken aralara böyle kelimeler serpiştirdiğin zaman ben şöyle düşünmüyorum : “Vay bee kıza bak İngilizce biliyor.” ya da “İnanmıyorum ya ben neden cümlelerimde İngilizce expressionlar kullanıp cool olmuyorum?”

3- Okullardaki Türkçe dersleri düzenlenmeli. Sadece teste yönelik ya da ezbere yönelik günümüz Türkçe dersi ya da eğitimine düzenlemeler yapılmalı. Aynı zamanda dil yabancı etkiden uzak tutulmalı ya da en azından çalışılmalı.

Serra

 

 

Leave a Reply