Bir Haftalık Milano p3

10. Triennale

Modern sanat müzesi. Farklı sergiler var, etkileyici şeyler var gerçekten. Güncel olaylarla alakalı özellikle. Mesela bir odada listeler var. Kişi sayısı, ismi, nereli olduğu.. ve nasıl öldükleri.

000033.JPG

11. Navigli

12. Santa Maria delle GrazieBasilica di Sant’Ambrogio ve San Maurizio al Monastero Maggiore

Arayıp da gittiğim yerler değil. Geçerken, dolanırken üçünü de dışarıdan gördüm. Vaktiniz varsa ekstra, veya özellikle ilgiliyseniz bakabilirsiniz.

13. Ayrıca bir sürü alışveriş sokakları, caddeleri var. Mesela bunlardan biri Via Monte Napoleone. Corso Vittorio Emanuele II’de de bir sürü mağazalar var. Duomo’nun etrafında bu ikiside. Corso Buenos Aries biraz uzakta. Ve tabii ki Corso Como! Kesinlikle gitmeniz gereken bir mağaza. Etrafı çok güzel, kendisinin cafesi de var ama o civar biraz pahalı. Bakıp Brera’da yemek, içmek daha mantıklı olabilir.

!! Last Supper !!

Biliyorsunuz ki Leonardo Da Vinci’nin çok önemli bir eseri. Burada bir duvar için yapmış, yaptığı yerde duruyor hala. Biletler internetten, 5 yada 15 euro sanırım, içeride 15 dakika durunuyor. Ancak şöyle bir sorun var. Gitmeden 2 ay önce almanız gerekiyor !!! Karaborsa’dan 100 euroya kadar çıkıyor yakın zamana almak isterseniz. Ben sonraki gidişimde (çok sevdim şehri!) giderim diye düşündüm.

İlk defa bir şehri gezerken, burda yaşarım dedim.

14. Ayrıca Museo Poldi Pezzoli, Bagatti Valsecchi Museum, Planetario di Milano gibi sevilen yerler de var. Ben gitmedim ama siz bilirsiniz.

000045.JPG

 

Aleyna

Leave a Reply