Paris // Sainte Geneviève Kütüphanesi

Kütüphane deyip geçmeyin! Sainte Genevieve hem mimarisi hem de içeriğiyle çok özel bir yapı. Paris’te diğer sevdiğim yerlerin bir kısmı gibi burası da 5.arrondissement’da Pantheon’un yakınında yer alıyor. Ben bu kütüphaneyi okulumun sitesinde gezinirken keşfettim, bizim okulun öğrencilerinin üye olduğu iki kütüphaneden biri olan bu kütüphane aslında dış mimarisiyle pek fark edilmiyor ama içi oldukça ihtişamlı.

f12f5076506ff7805a2a3568361018f5--paris-turismo-paris-francia

Turistik ziyaretlere eli kolu sallaya sallaya girmeye kapalı diye anladım ben ama merak etmeyin üyelik kartını ücretsiz çıkararak üye olabilirsiniz. Ama derseniz ki benim işim olmaz üyelikle kartla o zaman da eylül ayında gerçekleşen Kültürel Miras Günleri’nde Sainte Genevieve Kütühanesi’ni bir turist olarak gezebilirsiniz. (İnternetten diğer yerlere de bakmak lazım, normalde halka açık olmayan çoğu yere gidilebiliyor bu günler kapsamında)

larger

Fransa’nın tamamını bilmiyorum ama Paris’te inanılmaz bir kütüphane kültürü var, özellikle de öğrencilerde. Kütüphanelerin huzurlu ortamlarında özellikle vizelere finallere çalışan ya da araştırma yapan çokça üniversite öğrencisi var burada. Mesela kendimi düşünüyorum da ben İstanbul’da ders çalışmak için kütüphaneye gitmezdim, direkt bi Nero’ya Starbucks’a giderdim. Kütüphaneye gidip çalışan arkadaşlarım arkadaşım da vardı tabi. (Kendisi Sorbonne Ekonomiyi kazanıp gitmemeyi tercih ederek beni bu Paris yolculuğunda yalnız bıraktı ama Galatasaray Hukuk’ta okuyor şu an kendisi.) Selam olsun sana sevgili Ömer. (Kendisi yazılarımı okumayı seven bir minnoş ayrıca.)350px-Bibliotheque_Nationale_Paris_reading_room

Kültürel Miras Günleri’nde Paris’teyseniz kesinlikle gidip görmenizi öneririm!

Serra

Leave a Reply