Paris’te Yaşamak : Gerçekler

Şuan her ne kadar dışarıdan “hayaller Paris hayatlar Paris” i yaşıyor olsam da bugün biraz da Paris’te yaşamak, daha doğrusu Paris’te öğrenci olmak nasıl bir şey gerçek yönleriyle size anlatmaya çalışacağım. Tamamen dürüst olma zamanı!

1- Öncelikle hiçbirimiz sabahları pencereden bakınca Eyfel’i 3 metre ötemizde görmüyoruz.

giphy.gifHatta Paris’te 4-5 aydır yaşıyorum ve Eyfel Kulesi’ni geldiğimden beri şu ana dek sadece bir kere bütün olarak gördüm. Diğer arkadaşlarım için de durum üç aşağı beş yukarı aynı. Tabi akşam olur kuleyi aydınlatılınca görmek isterim, çimlere oturup arkadaşlarla bir şeyler içeriz diyorsanız durum ayrı. Gidilir.

2- Her gün macaron yemiyoruz,kruvasan bizim için okul öncesi pastaneden alınan açma ya da poğaça değil.

bd1a0e2de851436af9dee8dc18f471fa.gifBu da bilinen bir başka klişe. İçinden şey diyorsundur şimdi “Ayh yok canım öyle düşünmüyordum tabi”. Yemezler. Bal gibi de düşündün. Kruvasan hayatıma sabahları daha çok uyumak istediğim zaman bir kahvaltı alternatifi olarak girip çıkıyor. Ciddi düşünmüyoruz.

 

3- Üniversite için o kadar çok çalışmamız gerekiyor ki bu çalışmayı lisede yapsaydık üniversite sınavında ilk 100’e oynuyor olurduk.

tumblr_me36v211YK1rluz0ro1_500.gif

Bakın şaka bi yana en ciddi olduğum madde bu. Yok böyle bir şey. Sanki yeniden üniversite sınavına hazırlanıyormuşum, sanki her gün Saint Joseph’te sınav haftası, sanki her uyandığımda ehliyet sınavına yeniden girecekmiş gibi. Dersler ciddi anlamda üstümüze üstümüze yığılıyor. Her ne kadar klişe olsa da ve ilkokuldan beri asla ciddiye almasam da istemsizce günü gününe çalışmaya çalışıyoruz. Bunu okuyan kişi: Fransa’da üniversite okumak istiyorsan valla bi daha düşün. Mis gibi Bilgi var, Koç var, Sabancı var. Gençliğini heba etme. Ciddiyim.

4- Her şeyi 4,60’la çarpıyoruz.

giphy-1.gif

İlk başlarda 4,60 da değildi daha azdı, zamanla yükseldi yükseldi. Artık zihinden yapamadığımız çarpma işlemi kalmadı. Matematik yarışmalarına hazırlanıcaz mübarek. Hayat çok pahalı be. Düşünsene. Her şeyi 4.60’la. Çarpıyorsun. Neredeyse 5. Neeyyse.

5- Haklarını yemiyorum, Fransızlar çok tatlı.

Patrick-in-love.gif

Bakın bu da yanlış bilinen ayrı bi klişe. Benim hayalimde bir sınıf dolusu sinsi vardı. Böyle benle arkadaş olmayacaklar, ne biliyim sınıfın tek “gavur”u olucam falan diye düşünüyordum. Tam tersine hepsi BİRER MİNNOŞ. Ders notlarını yollayan mı istersiniz, ben ona not verdim diye bana yemek ısmarlayanı mı.. Genel olarak yardımsever ve sıcaklar. (BÖYLE BİR KANIYA NASIL VARABİLDİM BEN) Okul ve sınıftakiler dışında genel olarak karşılaştığım ve tanıştığım insanlar da az çok o kadar sevimli. Metrodan tutun fotokopiciye kadar her yerde bir sürü iyi insana denk geldim. Arada hala birkaç sinsi tip çıkıyor ama işte onlar da çürük yumurta. Olacak o kadar.

6- Her gün müze gezmiyoruz ya da yürüdüğümüz sokakların tamamı sizin turistik gezilerinizde gördüğünüz sokaklar değil.

idgi.gifKeşke her gün müze gezsem. Gerçekten. Ona da genelde zaman olmuyor. Sokaklara gelirsek, İstanbul gibi düşünün her ne kadar eski binalardan oluşan eski güzel semtler varsa daha modern olan yerler de var (Ataşehir, Kadıköy vb gibi). Paris’te de durum aynı. Mesela ben kendi sokağımdan çıkınca çok modern binalar var ama bi 70-80 metre ötede ana caddeye çıkınca hemen atmosfer değişiyor.

 

7-Burada yediğim en güzel yemekler Uzakdoğu yemekleri.

so-good.gifEvet biraz komik ama napıyim buranın Asyatik mahallesi gibi bir yerinde yaşıyorum. YEMEKLER MÜKEMMEL. İlerde Paris’e geldiğimde kesinlikle özellikle gelip yiyeceğim türden güzel yemekleri var. Hemen hemen herkese anlatıyorum ve fırsat bulursam arkadaşlarımı da götürüyorum. Fransız mutfağı da güzel ama bana Uzakdoğu daha çok hitap ediyor sanırım.

8- İnanılmaz iyi bir metro sistemleri var, her yere metroyla gidiyorum. Bitaksi’nin sarı taksileri burnumda tütüyor. Metrobüsü özlemedim. Vapuru özlemiş olabilirim.

giphy-2.gif

Metro sistemleri gerçekten çok başarılı, yer altından çıkmadan istediğiniz yere gitmek mümkün. Bir de bizim sınırsız ulaşım kartımız var aylık 30 euroya. Yağmurda metroya yürümek istemiyor musun? Bin otobüse 3 durak sonra in. SINIRSIZ.

 

9- Paris gibi Türklerle dolu bir yerdeysen ister istemez Türklerle birlikte olacaksın. Doğa kanunu. Doğal seçilim. Darwin. Ne dersen de.

tumblr_o21tnesARs1rdqbfro1_500.gif

Okuldaki ve sınıftaki üç beş arkadaşımı her ne kadar çok sevsem de TÜRKLERİN YERİ BAŞKA. Ne biliyim saçma bi Türk magazin haberiolsun, Türkiye capsi olsun kimle paylaşacaksın? Kimle oturup “offf ben tantuniyi özledim”, “ben kıyafetlerimin yıkanıp ütülenip dolabıma konmasını özledim” diye mazoşist konuşmalar yapacaksın? Paris’te Türksüz öğrencilik olmaz. Benden size tavsiye: Okulda Fransızlar, yabancılarla. Okuldan sonra yurttaşlarınızla takılacaksınız.

 

10- Her şeye rağmen hayat güzel. Hem de çok güzel.

Farkındasınız değil mi? Her ne kadar öğrenci profilinde de olsa PARİS’TE YAŞIYORUZ.

giphy-3.gif

Serra

Leave a Reply