En Sevdiğim Müze : Musée d’Orsay

Paris’te ve belki de dünyada en sevdiğim (şuana kadar gördüğüm tabii ki, belki ilerde daha güzelini de görürüm) müze olan Orsay’a kısa süreli Cezanne’ın Portreleri sergisi için gittim geçtiğimiz günlerde. Sizle de fotoğrafları paylaşmadan önce müze hakkında biraz yazmak istedim. Eski bir tren garının resim sergisine çevrilmesi sonucu böyle bir müze ortaya çıkmış, binanın kendisi de başlı başına bir sanat eseri o yüzden benim gözümde. İkonik devasa saatleri ve binanın içindeki diğer saatleriyle burası tam bir fotoğrafik cennet!

IMG_8832
Açık ara en sevdiğim tablo

Benim bu kadar sevme nedenimse devamlı sergilerinde yer alan Renoir, Monet, Courbet, Van Gogh gibi baba sanatçıların (çoğunlukla da empresyonistlerin) şaheserlerinin burada yer alması. Orsay’ı ilk kez 4 yıl önce gezmiştim ve Van Gogh’un Starry Night Over the Rhone tablosunun önünde resmen kalbim delice çarpmıştı, renklere uzun uzun bakmaktan kendimi alamamıştım. En çok etkilendiğim anlardan biriydi. Bunun dışında Van Gogh severlerin yine ilgisini çekecek yaklaşık 25 eser de burada sergileniyor.

IMG_8801
Cezanne’ın Portreleri Sergisinden

Cezanne’ın Portreleri sergisine gelecek olursak, Cezanne 1839-1906 yılları arasında yaşamış bir post empresyonist, Matisse ve Picasso’nun da dediği gibi aslında hepsinin babası. Serginin en önemli özelliği de portreler sayesinde Cezanne’ın sanatının en kişisel, en insanı boyutlarını görüyor oluyorsunuz.

Processed with VSCO with a5 preset

Hayatı boyunca toplam 200 portre çalışması yapmış; bunları 26’sı otoportre, 29’uysa eşi Hortense’ı yaptığı portreler. Dürüst olmam gerekirse ben portrelere inanılmaz bayılmadım. Yani iyi ki gidip gezmişim diyorum, ki zaten müzelere ücretsiz giriyorum hehehe, çünkü en azından görüp neyi sevip sevmediğimi daha iyi anladım. Bana göre Cezanne’ın peyzajları, doğası daha güzel. Portreleri pek bana hitap etmedi. Ama benim tam tersimi düşünenleri duydum, o yüzden gidip karar vermenizi şiddetle tavsiye ediyorum!

Serra

This slideshow requires JavaScript.

Leave a Reply