Washington DC Gezi Rehberi

Amerika deyince akıllara ilk olarak New York geldiği için Washington,DC’nin başkent olduğu bir an için bile olsa akıllardan çıkıyor olabilir. Bu seferki yazımda; seçtiğim ülkenin en popüler şehri yerine daha az bilgimizin olduğu bir şehrini seçmeyi tercih ettim.

IMG_8010

Washington,DC Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti. Bu cümleyi yazarken dahi kullandığımız “D.C.” kısaltmasının açılımı ise “District of Columbia”, yani Kolumbiya Bölgesi’dir. Vermem gereken bilgileri verdiğime göre; Washington,DC’yi gerçek anlamda eşsiz yapan özelliğinden bahsederek yazıma başlamak istiyorum; Washington,DC tek başına bir eyalet değildir ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almaz.

IMG_8165
Georgetown University
IMG_8308
Georgetown’daki odamız

Kentin belediye başkanı vardır; ama valisi yoktur. Kenti kongrede temsil eden kongre üyesi bulunur; ancak bu kongre üyelerinin oy hakkı bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde bölgeyi temsil eden senatör bulunmamaktadır. Bu açıdan Washington D.C. kenti, dünyada başka örneği bulunmayan bir statüye sahiptir.”  Vikipedi Özgür Ansiklopedi

Konumuz bir başkent ve o başkent de Amerika’nın başkenti olunca gezilecek birçok müze, görülecek bir sürü yer, yapacak sayısız aktivitenin olmasıysa kaçınılmaz oluyor.

DC’nin müzeler konusunda Dünya’da 1 numara olmasının en büyük sebebiyse yılda yaklaşık 30 milyon ziyaretçi sayısı ile dünyanın en büyük müze ve araştırma kompleksi olan Smithsonian müzelerini içinde barındırması.

IMG_8940
Lincoln Memorial

Lincoln Anıtı’ndan, ABD Kongre binası Capitol Hill’e kadar uzanan, sağlı sollu müzelerle çevrili olan ve The National Mall olarak adlandırılan şehrin merkezinde yer alan Smithsonian müzelerinden kısaca bahsetmek istiyorum;

19 tane olan Smithsonian Müzeleri’nin 2’si New York’ta 1 tanesiyse Virginia eyaletinde yer almaktadır. Washington’dakilerinse en popüler ve her yaştan her ilgi alanına uygun olanlarıysa bana göre Amerikan Tarihi Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi ve son olarak Havacılık ve Uzay Müzesi

IMG_8931
Lincoln Memorial

Amerikan Tarihi Müzesi’nde Amerika’nin tarihini basitleştirilmiş şekilde keşfederken,Michael Jackson’ın kişisel eşyaları sergisinde müzik ruhunu yakalayın. Doğa Tarihi Müzesi’nde Hope Elması’ndan büyülenip, kelebeklerle dolu bir odada hayat boyu deneyimleyemeyeceğiniz bir anı tadın. Havacılık ve Uzay Müzesinde Wright Brothers’ın yaptığı 1903 tarihli ilk uçağı görüp, savaş uçağı ve uzay mekiği kullanmayı deneyin. (Bir kere denedikten sonra pilot olmaya karar vereceğinize eminim..) Dediğim gibi her yaştan her kitleye göre bir şey var, üstelik hepsi ücretsiz!

National Mall’a zaten gitmişseniz görmeniz gereken çoğu yeri de panaromik olarak görmüşsünüz demektir. Beyaz Sarayı gezme hayalleriniz varsa biraz araştırmanızı öneririm ama dışardan  görmek bizim için yetmişti açıkçası.. Washington Monument ise bütün ihtişamıyla size her yerden göz kırpıyor olacak. Capitol binasının girişi ücretsiz, ama içerde görmeye değecek pek bir şey bulamamıştım malesef. Washington Monument’ın tam karşısında ise Lincoln Memorial yer alıyor. Gün batımında merdivenlerinde oturup 700 metrelik havuzundaki yansımaları izlemek için birebir. Vietnam Şehitleri Anıtı’na da geçiş yoluna sahip, gitmişken ikisini aynı anda görmekte fayda var.

.IMG_8257

“Washington,DC tam bir başkent havasındaymış..Çok sıkıcı.” YALAN

Henüz Georgetown Bölgesi’nden bahsetmediğimi belirtmek isterim.. Georgetown, DC’deki en popüler ve hayatın en canlı olduğu semti diyebiliriz. Bünyesinde M Street isimli şık restaurant ve kafeleri barındıran alışveriş caddesiyle hem öğrencilerin hem turistlerin gözde mekanı. Öğrenciler dememin temel sebebiyse Georgetown Üniversitesi’nin de bu bölgede ve M Street’in sonunda yer alması.

IMG_8976
M Street

Georgetown Üniversitesi kapsamındaki yaz programına katıldığımızdan ikinci evimiz gibi olmuştu Georgetown bizim için. Ders sonrası az mı Georgetown Cupcakes’e akın etmedik; akşamlarıysa okula giriş saatini kaçırmamak için o dik merdivenlerden yokuşlardan az mı koşmadık. Yatakhane hayatından, bir dersten başka derse farklı binalara gitmemize kadar her yönüyle gerçek bir deneyimdi.

Not:Georgetown Cupcakes ismini hem Amerika’da hem de Dünya’da duyurmuş bir yer diye gidelim deneyelim dedik ama ne desem boş; “Anlatılmaz tadılır..”

IMG_8769
White House

Umarım sizin de yolunuz Washington,DC’ye bir şekilde düşer ve anlattıklarım birazcık da olsa size yol gösterebilir. Önümüzdeki yazıda başka bir şehirle görüşmek üzere, fırsat buldukça gezin!

Serra

Leave a Reply