En Uygun Fiyata Avrupa’yı Gezmek

Merhaba!!! Finallerim bitti, okulum bitti ve tamı tamına 1 aylık (OTUZ GÜNLÜK) güzel mi güzel bir tatilim var. En sevdiğim tatiller vahşi geçen sınavlardan sonra gelen tatiller olur her zaman. Bu seferki bunun en iyi örneği oldu. Üniversite hayatımın ilk sınav haftasını geçirdim, dört günde sekiz sınavım vardı. Matematiği yaparsanız günde iki sınav diyorsunuz, keşke öyle olsaydı. Günde üç sınavım olan günler de oldu. HEM DE ARKA ARKAYA ÜÇ SINAV. Neyse bu karanlık günleri arkamızda bırakıyoruz ve size en uygun fiyatta Avrupa’da nasıl gezmeli, bu tatilin ufacık bir kısmını (Türkiye’de olmadığım sayılı günlerde) nasıl değerlendireceğimi yazacağım.

Christmas-markets-in-Brussels
Brüksel’deki Christmas Market

Ben dört günlüğüne Paris’ten Lahey’e gidiyorum, Lahey’den de Brüksel’e ve Amsterdam’a gideceğim. İyi diyorsun güzel diyorsun Serra da, ülke değiştireceksin, uçağa bineceksin bunun neresi uygun fiyat neresi Avrupa’yı gezmek diyorsunuz di mi? Şimdi sana mükemmel bir şeyden bahsedeceğim, ama aramızda kalacak başka kimseye söylemek yok tamam mı? FLIX BUS!

partenaires.jpgHerkeste bir “interrail yapam, arkadaşlarımla ucuza gezem, hostelde kalam, tren istasyonunda uyuyam” hayali vardır genelde. Ki internette de hep interrail planları, önerileri geziniyor, çok güzel detaylı yazılar interrail yapan kişilerce yazılmış. Interrail düşünüyorsanız o sayfaları kesin okuyun derim! Ben size bugün ciddi ciddi otobüsle gezmeyi, fiyatları, rotaları, süreleri kısaca anlatmaya çalışacağım.

Flixus : hem telefon uygulaması, hem internet sitesi olan bir firma, güzel yepyeni prizli wifili tuvaletli kocaman otobüsleri var. Yolculuğu bu firmayla yapıyorsunuz. (başka firmalar da var bir sürü ama ben en çok bunun fiyatlarını uygun buldum, istasyonlarını beğendim.)

-fiyatlar aşağı yukarı nasıl : Fiyatlar değişken olabiliyor çünkü ben tam Noel tatili zamanı gidiyorum o yüzden bileti normal bir zamana göre yaklaşık iki katına aldım amma ve lakin gelin görün ki bu fiyat bile uçak biletinin 4’te 1’ine denk geliyor. Normal bir zamanda gitmekse çok çok daha ucuz. Mesela; Amsterdam’dan Paris’e gidiş dönüş 16 euro. (Eksepsiyon :Brüksel’den Lahey’e gidiş dönüş 18 euro’ya gidiyorum HEM DE NOELDE.) Almanya’nın neredeyse her yerine otobüs var, Fransa’nın yerine var, çoğu Avrupa ülkesine ve hatta küçük şehirlerine bile var. Genelde otobüs istasyonları şehir dışında yerlerde olur ama bunlar şehrin merkezinde bir de! Düşünün gece otobüse bindiniz 6-7 saat sonra sabah oldu vardınız ve ta daa şehrin tam ortasındasınız!

flixbus-busbud-partner.jpgParis’ten Barselona’ya bile otobüsle 20-22 saatte gidebilirsiniz! Günün farklı saatlerinde seferler oluyor, bazısı direkt bazısı aktarmalı/duraklamalı. Nasıl isterseniz seçiyorsunuz.

Ben Paris’ten evime 2 metro durağı öteden otobüse gece bineceğim, sabah 7’de Lahey’deyim. Lahey’den de sabah 6.30’da otobüse bineceğiz 10 gibi Brüksel’deyiz, akşam da 9da biniyoruz, gece Lahey’e dönüyoruz. Saatler de tam maksimum verim alınacak saatler oluyor, istediğinizi seçiyorsunuz.

Sitelerinde Türkçe de var, çok rahat güzel bir site. Bileti telefondan da gösterebilirsiniz, bastırabilirsiniz de. Bavulunuzu aşağı veriyorsunuz, bavul etiketi bile bastırmanız için size mail yolluyorlar etiketi. El bagajınızı da yanınıza alabiliyorsunuz.

image.jpg

Ben FlixBus’u çok mu çok sevdim. İnternet sitelerine girip bir bakın siz de çok seveceksiniz! Seyahat planlarınızda ülkeleri bu şekilde kolayca birleştirip bol bol gezebilirsiniz.

Serra

 

Leave a Reply