Kullanışlı Bir Uygulama : Affluences

Fransa’yla Türkiye arasındaki en büyük farklar ne sence diye sorsanız iki cevabım olur;

1-Fransa’da bürokrasi işleri, evraklar, belgeler, kontratlar, düşünebileceğiniz her türlü yazılı metin Türkiye’ye kıyasla çok önemli ve bir o kadar da baş ağrıtıyor; her şeyinizin düzen içinde, kayıt altında olması gerekiyor derim ilk cevap olarak.

Affluences Application.preview

2-Yine Türkiye’ye kıyasla her şeye internet üzerinden online olarak genelde de telefonla erişiminizin olması; bugün ne kadar elektrik harcamışım (!) diye bakabildiğim ve aynı zamanda devlet dairelerinde kullanmam gereken belgeleri internet üzerinden temin edebildiğim bir elektrik firmam var, yine internetten eve kapsamlı bir sigorta yapabiliyorum, Fransa’ya gitmeden yurt-ev kiralayabiliyorum, kapalı otoparkta yer mi istiyorum uygulamayı indirip otoparka app’teki kare kodla girip çıkıp ücreti telefondan ödeyebiliyorum ve bu yazıda bahsedeceğim uygulama sayesinde de mesela kütüphaneye mi gitmek istedim? Paris’teki tüm kütüphanelere bakabiliyorum; hangisinde kaç kişilik yer var, hangi salonlar ne kadar dolu-boş, wifi var mı, şarj için priz var mı, istediğim türden kitaplar var mı, hangi saatlerde ne kadar dolu vb gibi bir sürü detaylı soruyu cevaplayabiliyorum işte karşımızda Affluences!

This slideshow requires JavaScript.

Affluences’ta sanırım tüm kütüphaneler kayıtlı, bunun dışında üye müzeler, havuzlar, devlet daireleri, üniversite kantinleri de var. Benim en çok sevdiğim kısmı kütüphaneleri stalklayabilmek. Gitmeden önce bakıyorsunuz doluluk oranı ne, hangi salon daha boş, kaç kişilik oturma alanı var ona göre seçip mis gibi gidiyorsunuz kütüphanenize. Benim şuana kadar baktıklarımın hepsinin üyeliği ücretsiz, bazısında ekstra talepleriniz olursa da yıllık 10 euro gibi ücret talep edenleri gördüm. Sainte Genevieve yazımda da bahsetmiştim, burada acaip bir kütüphane kültürü var. Fransız öğrenciler kahve içmek isterlerse kafelere, ders çalışmak içinse kütüphanelere gidiyor. Biz de öyle miydi hiç, Starbucks kombinemiz vardı resmen. Neyse. Bu uygulama keşke Türkiye’de olsa, keşke bizde de kütüphaneler bu derece aktif kullanılsa öğrenciler tarafından. Kim bilir belki birkaç yıla biz de Türkiye’de bu uygulamanın bir benzerini görürüz?

Serra

Leave a Reply