Claude’un İtirafları – Emile Zola

Geçtiğimiz günlerde d&r’da kitaplara bakarken dikkatimi çeken bu kitap Zola’nın ilk romanıymış. Ben de merak ettim ve alıp okumaya başladım. Bu yazıyı okuyan ve daha önceden de bu kitabı okumuş olan varsa kitap hakkında konuşmayı çok isterim şahsen ben okurken inanılmaz sıkıldım ve sonunu getiremedim. Peki konusu ne?

emile-zola

Claude isimli bir genç okuldan mezun olur olmaz Paris’e şair olmaya hayaliyle geliyor ve bir pansiyona (Goriot Baba’daki gibi) yerleşiyor. Ufacık döküntü bir tavan arasında sefalet içinde yaşarken bu binada bir soğuktan hastalanmış bir hayat kadınına denk geliyor ve bir şekilde ona göz kulak olması, daha doğrusu ölmediğinden emin olması, gerekiyor. Gerisini tahmin edersiniz Claude bu kızımıza aşık oluyor ve onu daha namuslu, daha düzgün birine dönüştürmek istiyor.

Claude'un İtirafları-min-600x315

Daha kendi kendine bakamazken, yok denecek kadar az parası varken Claude bir de aşka sürükleniyor yani biz de bunları yazdığı mektuplardan okuyoruz. Genç erkeklere ibret olsun da benim yaşadıklarımı yaşamasın amacıyla yazıyor mektuplarını, ne şartta olursa olsun saf kalan aşkların imkansızlığını anlatıyor. Anlatım bana gerçekten çok sıkıcı geldi, hani sürekli bir şeyler anlatılmış ama ne anlatmış bir noktadan sonra takip edemedim ve neredeyse hiç yapmadığım bir şey yapıp kitabı yarıda bıraktım.

Sonra sonra fark ettim ki yazılan çoğu roman otobiyografik özellik taşırmış… Yani Claude ta aslında Zola’nın ta kendisi miymiş? İşte bunu öğrenmemle birlikte içimde minicik de olsa bir kıvılcım oluştu ve kitaba kaldığım yerden devam etmeye karar verdim!

Serra

Leave a Reply