Opera Garnier

Paris’te gezilecek yerler gerçekten de bitmiyor, sizlere süper ilginç hiç duyulmamış bir yer olmasa da kısa süreli Paris gezilerinde genelde içi gezilmeyen/gezilemeyen, dışıyla yetinilen bir yeri Opera Garnier’i anlatıyorum şimdi.

Processed with VSCO with a6 preset

Opera Garnier’e metroyla gitmek inanılmaz kolay, 7nci 3üncü veya 8inci hatta bindiğinizde Opera durağında inince hangi çıkıştan çıkarsanız çıkın (ki galiba iki çıkış var emin değilim) o merdivenleri çıkmanızla birlikte Opera binasını da karşınızda görüyorsunuz. İçi turistik gezilere açık, sola doğru yürüdüğünüzde girişi görüyorsunuz ve bileti de içerden alıyorsunuz, 8-10 euro arası bir fiyatı var. Ama diyorsanız ki ben burada bir opera/bir bale de izlemek istiyorum o zaman önceden internetten ya da binaya giderek gişeden çok önceden bilet almanız lazım. Hem uygun fiyatlı biletler için hem de yer bulabilmek için..

This slideshow requires JavaScript.

Palais Garnier ya da Opera Garnier ismini mimarından almış. Hikayesi de şu şekilde, eski opera binasının fazla şehrin içinde olması ve Napolyon’un oralardaki bir saldırıya denk gelmesi üzerine (3.Napolyon galiba) yeni bir opera yapmaya karar veriyorlar ve bir proje yarışması yapıyorlar, bu şekilde de Garnier’in projesi seçiliyor.

IMG_6949

İçerisi inanılmaz güzel. Gerçekten. Kusursuz. Mükemmel. Özellikle ilk girdiğiniz anda merdivenlerle karşılaşıyorsunuz, ve o meşhur avize, duvarlardaki oymalar, tavan.. Ve Phantom of the Opera kitabının ve filminin de esin kaynağı yine bu opera binası ve bu operadaki avize oluyor. Size içeri girerken sahnenin sanatsal sebeplerle karanlık olduğunu, salonu göremeyeceğinizi önceden söylüyorlar yani kendinizi buna hazırlayın ama eğer şanslıysanız salonu ve sahneyi aydınlatılmış haliyle görebilirsiniz. Eğer benim kadar şanslıysanız da bir locadan provaları izleyebilirsiniz 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Giriş olduğu kadar diğer salonları da bir o kadar süslü ve güzel. Kütüphane kısmına geldiğinizde oyunlarda kullanılan kıyafetleri ve mücevherleri, çok çok eskilerden beri saklanan özel parçaları görebilirsiniz. Balkonu da ayrı güzel, tüm Opera Meydanı ayaklarınızın altında kalıyor.

Umarım sizin de gezme fırsatınız olur 🙂

SerraIMG_9339

Leave a Reply