Louvre’da Altı Saat Bölüm 1

Evet, başlığı doğru okudunuz. Hayır, tamamını gezemedim. Evet, istediklerimden fazlasını gördüm. Aynen, bir tek ilgimi çekmeyen ufacık bir bölümü kaldı. Eh, ücretsiz gezebildiğim için bir daha gidip o kalan bölümü de bitirmeyi düşünebilirim ama gerçekten o kaadddar ilgimi çekmeyen bir bölüm kaldı ki Louvre’a bir daha gittiğimde bile orayı gezmeyebilirim.

IMG_9812

Eveet tüm sorulara cevap verdiysem artık anlatmaya başlayabilirim sanırım!

Louvre 1204 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar farklı işlevlerde kullanılmış; kraliyet merkezi, saray, ve son olarak da müze.. 1790lı yılların sonunda müze haline getirilmiş ama 1871’de de büyük bir yangın geçirmiş. Günümüzdeki halini ve yapısını 1932’den beri sürdürüyor az çok. Bir de nereden geldiğini anlayamayacağınız cam bir piramidi var tam ortada, 1981’de François Mitterand’ın yaptırdığı bir geliştirme fikri sonucu inşa edilmiş. Açıkçası acaip bir modernlik katıyor ve hani seviyor muyum sevmiyor muyum emin olamıyorum çünkü bir yandan gerçekten ilgi çekici öbür taraftansa bir o kadar alakasız.

IMG_3022

-2’den 2’ye kadar toplamda 5 kattan oluşuyor sergi kısımlarıysa -1’den itibaren başlıyor. Öncelikle bilmeniz gereken şeyleri sıralıyorum :

İnternetten biletlerinizi alabiliyorsanız alın ama almazsanız da dünyanın sonu değil, üzülmeyin.  (Louvre’a ister dışarıdan piramidin ordan isterseniz de metroyla gelip direkt olarak alt taraftan girebiliyorsunuz, evet uzun bir sıra görebilirsiniz belki ama bu bilet sırası değil, x-ray’den geçmece ve güvenlik kontrolü sırası. Biletleri önceden almak size kazandırsa kazandırsa 7 dakika kazandırır. Ki hem gişeler hem de bilet makineleri var girişte.)

İnternette okuduğunuz her blogger bozuntusunun sözüne inanmayın; “Ayh Louvre çok büyük bir günde gezilmez şekerler imkansız:))” ya da “Biz Louvre’u 2 saatte gezdik hepsini de bitirdik eheuhe”. (Bulabiliyorsanız gitmeden önce internetten ya da turistik mekanlardan Louvre’un planını alıp inceleyin ve hangi bölümler varmış, hangileri ilginizi çekiyor, önceliğiniz hangileri, nasıl bir sıra izlerseniz maximum verim alırsınız bunlara bir bakın derim.

Mona Lisa’ya dair beklentinizi minimum tutun. (Şimdi niye böyle bir şey dediğimi açıklamam gerek yoksa beni sanattan anlamayan zevksiz biri sanabilirsiniz. Allah var tablo şahane, cidden baktınız mı sanki gözleri sizi her yerde takip ediyor, gülüyor mu gülmüyor mu belli değil. Leonardo DiCaprio eseri sonuçta. Ay. Da Vinci diyecektim.

IMG_0718

Ama gelin görün ki sadece ülkemizde değil dünyada da söz konusu sanat olunca insanımız sadece gösteriş meraklısı olduğu için Mona Lisa’nın sergilendiği yere gelince içinize bi fenalık basacak. Tablo cam bir vitrinin içinde, çevresinde 3-4 güvenlik var, tablodan 1-2 metre ötede güvenlik amaçlı şeritler var ve bu şeritlerin ötesinde günün her saati/dakikası EN AZ AMA BAKIN EN AZ 150 KİŞİ VAR. Snapchatte Mona Lisa’yla kendisine filterlar yapıp story çekenler mi istersiniz, komşusuyla facetime yapan mı ne ararsanız var. Ben o kalabalığın içinde her ne kadar kulaklığımı takıp kendimi tabloya odaklamaya çalışsam da itiş kakıştan o hayal ettiğim atmosferi yaşayamadım ve tablodan da etkilenemedim. Belki sizde durumlar farklı olur ya da siz de snapchat filterlarıyla snap çekmek isteyenlerdensinizdir..

Ne gün gezeceğinize karar verin: salı kapalı, cuma akşam 10’da kapıyor ve sanırım çarşamba da. Diğer günler 6’da. (Yani eğer turistik bir geziye geldiyseniz ve çok gününüz/zamanınız yoksa bu bir bahane değil. Akşam Champs Elysées’de bir kafeye oturup wifi peşinde koşmak yerine saat 7’yle 10 arasında en azından ilginizi çeken birkaç bölümü güzelce gezebilirsiniz.)

IMG_1825

Ayırabiliyorsanız 6-7 saat ayırın ve görmek istediğiniz her şeyi görün. 

GEZMEYE BAŞLIYORUZ!

Ben alt kattan giriş yaptığım için önüme ilk Mısır bölümü çıktı ve Mısır’ı gezdim. Her bölümde, odacıkta bir sürü güvenlik var ,sonra baktım ki daha gezecek çok yer var bu iş böyle olmayacak gittim güvenliklere danıştım ve bana en alt ya da en üstten başlamak yerine 1.kattan başlayıp diğer katlara ve bölümlere ordan geçmemi önerdiler. Mesela bir katta birkaç bölüm var siz en sağ cepheyi geçtiniz, en sola geçmek için müzeden çıkıp alt taraftan piramidin altından yürüyerek öbür cepheye geçmeniz gerekiyor yani sakın biletleri atmayın! Ben size ne şekilde gezdiğimi, hangi bölümleri gezdiğimi ve gezmediğim bölümleri sırayla yazacağım.

1-Antik Mısır ve Medeniyete Giriş (0.kat – Sully) : Bu bölümde British Museum’da da gördüğümüz gibi firavun mezarları, antik Mısır kalıntıları, hayal edebileceğiniz her türlü Mısır’a ait tarihi eserler, mücevherler var. İlginiz varsa baya etkileneceğinizi düşünüyorum, gerçekten akıl almaz şeyler var.

2-Antik Mısır ve Kronoloji  (1.kat – Richelieu) : Bu bölümde de Mısır’a devam ediyoruz, hala milattan önce 4000 ile 30 yılları arasındayız. Küçük, detaylı işlenmiş takılar, aynalar ve taraklar benim en çok ilgimi çeken eserler oldu. Aradan bu kadar yıl geçmiş ama ürünlerin tasarımı, sağlamlığı sanki birkaç yıl öncesindenmiş gibi.

3- Arts décoratifs / Avrupa |500-1850|(1.kata devam – Richelieu) : Burası Mısır bölümünün hemen yanında o yüzden burayı da hızlıca gezmeye karar verdim. Burası gerçekten de sadece mobilyalar, dekoratif eserlerle dolu bir bölüm ve şuna hak vermem lazım ki bunlara ilgili olan birisi sadece bu bölümü bile tek günde bitiremez çünkü küçük küçük odalar, belli kraliyet ailelerinden kalma eşyalar, halılar, altın varaklı mobilyalar ve daha birçok etkileyici eser var. Ben süper ilgili olmadığım için bir uçtan öbür uca sonra da tam ters yönde olacak şekilde tüm eserlerin arasında gezdim, en çok beğendiklerimin de fotoğrafını çektim. Favorim Valois ailesine ait olan eserler. Bu cephe bitince tekrar orta alana yürüyüp Denon cephesine doğru geçtim.

IMG_2470

4- Roman ve Yunan Medeniyetleri ( 1.kat – Denon) : Ne yazsam bilmiyorum. İlkokuldan beri okulda öğrendiğimiz klasik medeniyetlerin kalıntıları ve eserleri. Gördüğüm için memnunum ama bir daha gezmem herhalde bu bölümü. Yine dediğim gibi ilgisi olan için acaip güzel, benim ilgi alanım değil malesef. Bir de burası bitince sona doğru bir oda daha var, orda da yine tablolar var.

5- Arts décoratifs / Avrupa |1550-1850| (1.kat – Denon) : Burası Richelieu cephesine kıyasla da normale kıyasla da ufacık, hemen bitiyor.

6- Tablolar [Fransız, İtalyan,Amerikan,İspanyol] (1.kat – Denon) : Ve tabii ki en sevdiğim bölüm. Başlıktan da gördüğünüz gibi bu bölüm 1.katın Denon cephesinin neredeyse tamamını kapsıyor

IMG_3864

Serra

 

 

Leave a Reply