Viyana Gezi Rehberi

Şehre ilk ayak bastığınızda tipik bir Avrupa şehrinin tüm özelliklerini taşıdığını düşünüyorsunuz. Gayet güzel bir şekilde muhafaza edilmiş tarihi binalar, şehrin kalbinde yer alan ihtişamlı müzeler ve mükemmel bir opera binası, heybetli bir katedral ve günün en yoğun saatinde bile boş olduğunu görebileceğiniz sakin, düzenli sokaklar.

1818x1228x2-26.jpg

1818x1228x2-25.jpg

Ne zaman gidilir? Yılbaşı vakti tabii ki harika yılbaşı pazarları kalbimizi çalıyor ancak donmadan gezmek için bahar ayları tercih edilmeli bence. Biz nisan ayında gittik.

Burası özellikle turistik aktiviteler açısından çok uygun fiyatlı bir şehir değil, ancak size birçok alternatif sunuyor olması nedeniyle şehri bütçenize uyum sağlatabilirsiniz.

Çay & Kahve: 2,50-4,50 Euro

Bira: 3-4 Euro

Su: 1,5-2 Euro

Tek kullanımlık metro bileti: 2,20 Euro

48 Saatlik metro bileti: 13,75 Euro

Biz yanlışlıkla tek kullanımlık metro bileti alıp aynısını iki kere kullanmıştık sanırım. Lomography’e gideceğimiz için metroyu tercih etmiştik, normalde şehir gezerken çok kullanmayız da. Metro ile gideceğiniz yeri bulmak oldukça kolay.

1818x1228x2-23.jpg

Opera

Biz tur ile gittiğimiz için tur kapsamında olan operaya gitmiştik ve gerçekten muazzamdı. Hiç böyle bir şey dinlememiştim. Gerçekten bayıldım. Buraya kadar gelip operaya gitmeyecekseniz, başka şehir tanıtımlarımıza da bakabilirsiniz. Şaka bir yana, çok sevmeseniz bile gitmekte fayda var.

Viyana’da operaya gitmek için yapmanız gereken en önemli şey erken davranmak, çünkü gerçekten sadece turistler değil lokalin de bir ilgisi olduğu için doluyor. Bu sebeple Viyana’ya gitme kararı aldıktan hemen sonra bu linkten siteye girin ve gitmek istediğiniz operanın biletlerini internet üzerinden satın alın. Önler süper pahalı oluyor, arkalar daha uygun. Salonlar zaten küçük ve önemli olan ses. (Her ne kadar gittiğimizde dans ta olsa) Her yerden rahatça görebiliyorsunuz sahneyi.

1818x1228x2-14.jpg

Müzeler, Sokaklar, Saraylar.. Görülecek çok yer var!

Maalesef bizim çok vaktimiz yoktu Viyana’da. Ama araştırmamı yaptım vee size bütün görebileceğiniz yerleri anlatacağım, gittiklerimizde de belirteceğim.

1818x1228x2-21.jpg1818x1228x2-24.jpg

  1. Belvedere Sarayı

Viyana Kuşatması sırasında başarılı bir savunma gerçekleştirdiği için Prens Eugen Savoy’a hediye olarak verilmiş bir saray. Saray’ın her yeri ayrı bir güzellik. Bahçeleri zaten muazzam. Saray iki ana bölüme ayrılıyor, Yukarı Belvedere ve Aşağı Belvedere. Öncelikle Yukarı Belvedere’e gidip Gustav Klimt’in “The Kiss” ve “Judith” tablolarını görmeye adayabilirsiniz kendinizi.

2. Hofburg Sarayı

Merkezdeki, Habsburg hanedanımızın kış aylarını geçirdikleri, görünce vay beeee neler yapıyorlar dedirtecek cinsten saraya geldi sıra. Saray ziyaretçiler için Imperial Silver CollectionSisi Museum ve Imperial Apartments şeklinde üç farklı bölüme ayrılmış. İlk bölümde saraydaki bütün tabak, çanak, çatal, bıçağı görebiliyorsunuz, hiç ilgimi çekmiyor benim bu tarz şeyler mesela. Viyana’nın tarihini biraz okursanız, Sisi ve Franz Joseph çok tanıdık isimler haline gelecek. Onu ben anlatmayayım ama, siz ilgilendiğiniz kısımları okuyun! Sisi Müzesi size Franz Joseph’in halk tarafından çok sevilen, güzelliği ile nam salmış ve çok farklı bir kişiliği olan eşi Elisabeth’in kişisel yaşantısına dair bilgi edinme, eşyalarını görme şansı tanıyor. Imperial Apartments’ı gezmek ise çoğunlukla Franz Joseph ve Sisi’nin yaşam alanlarını görmek ve eşyalarını incelemek. Çok merkezi, bu yüzden turunuzun içinde ekstra bir efor sarf etmeniz gerekmeyecek ama başka bir yerlerdeyseniz, U3 ile Herrengasse’de inerek bulabilirsiniz. Giriş tam 12,50, öğrenciler için 11,50 euro.

1818x1228x2-18.jpg

3. Schönbrunn Sarayı

Hanedanımızın yazlık sarayı oluyor. Buraya gitmedik, çünkü uzakta kalıyor biraz. 1200 den fazla odamız var küçük evimizde. Paniğe gerek yok çünkü tur çeşidi alıyorsunuz, ve ya 22 oda ya da 40 odalığı seçebiliyorsunuz. 22 odayı kapsayan Imperial Tour (12,90 Euro) yapacaksınız, ya da 40 odayı kapsayan Grand Tour (15,90 Euro). Girişte seçip biletinizi ona göre almanız gerekiyor. Dışardan değil aslında içerden muhteşem Schönbrunn. Bu saray kiminle alakalı biliyor musunuz? “Ekmek yoksa pasta yesinler” gibi bir söz söylediği iddia edilen ama ya gerçek olmayan, ya pastadan kasıt makarna olan, ya da bir çeviri hatasına kurban giden Maria Antoinette’in annesi Maria Theresa. Saraya ulaşmak için U4 hattına binip Schönbrunn durağında inmelisiniz.

1818x1228x2-15.jpg

4. Kunsthistorisches Museum

Viyana Sanat Tarihi Müzesi diyebiliriz. Eserler çoğunlukla Batı Avrupa sanatı üzerine kurulu. Caravaggio, Tiziano, Raphael, Velazquez, Jan van Eyck gibi sanatçıların eserleri bulunuyor. Giriş tam 14, öğrenciyseniz 11 Euro. Adres: Maria-Theresien Platz. U3’e binip Volkstheater’de iniyoruz.

5. Naturhistorisches Museum

İsminden bir şey anladığımız bir müze biraz bu. Doğa Tarihi Müzesi, Sanat Tarihi Müzesi’nin hemen karşısında, binanın güzelliğinden dolayı kaçırmanız mümkün değil.

6. MUMOK

Müzeden ziyade bulunduğu ortama bayıldık öncelikle. Oturma yerleri var, öğrenciler sohbet ediyor, yatıyor, mutlu. Müzeyi gezmeyecekseniz de etrafında takılabilirsiniz. Eğer modern sanatı seviyorsanız, kaçırmıyorsanız, (ki ben çok öyle değilimdir, Triennale’e ve İstanbul Modern’e gittim bir tek şuana kadar) Viyana’daki istikametiniz MUMOK. Şehrin müzeler bölgesi Museumsquartier’de bulunuyor. Giriş 11 Euro. Öğrenciler için 7.

7. Leopold Museum, Sigmund Freud Museum, Albertina Museum’de gidebileceğiniz yerler arasında.

1818x1228x2-13.jpg

 

8. Stephansdom Katedrali: Tam olarak Viyana’nın göbeği diyebileceğimiz Stephansplatz üzerinde bulunan ve görünce kafanızı kaldırıp bir süre hava tutan bir mimariye sahip dev katedral. Viyana’nın simgelerinden biri. Sadece müze yok yani!! Kendisini hem gece, hem gündüz görebilirsiniz dışarıdan. Bulunduğu meydan şehrin en turistik caddelerinden biri olan Karnterstrasse’ye bağlanıyor.

1228x1818x2.jpg

1818x1228x2-19.jpg

9.  Parlamento Binası ve Rathaus

Ring Caddesi üzerindeki en mükemmel yapılardan biri olduğu için geçerken mutlaka bakmalısınız. Rathaus ise Gotik mimarisi ile Hofburg Sarayı’ne doğru yürürken dikkatinizi çekecek olan Belediye Binası. Bizde neden böyle şeyler yok? Neden Avrupa şehirleri harika mimaride? Bende istiyorum, banane banane banane!!!

1818x1228x2-27.jpg

1818x1228x2-20.jpg

10. Karntnerstrasse ve Mariahilfer Strasse alışveriş için gidebileceğiniz caddeler. Yürümesi de keyifli zaten. Avrupa’da dolanmak çok güzel oluyor. Strasse cadde demek bu arada.

 

 

PS: Lomography’nin Viyana’da doğdunu söylemeden de geçmek istemiyorum. Buradaki mağazaları da çok güzel -doğal olarak.  Fotoğrafların hepsini Serra filmi makine ile çekti. Hepsi analog.

1818x1228x2-17.jpg

1818x1228x2-16.jpg

 

Aleyna

Leave a Reply