Louvre’da Altı Saat Bölüm 2

Müze bu kadar büyük olunca, gezim de altı saat sürünce ben de yazıyı ikiye ayırmak zorunda kaldım. İlk bölümde müze hakkında bilgi vermiştim, şimdi de ne şekilde gezdim onu anlatacağım.

GEZMEYE BAŞLIYORUZ!

Ben alt kattan giriş yaptığım için önüme ilk Mısır bölümü çıktı ve Mısır’ı gezdim. Her bölümde, odacıkta bir sürü güvenlik var ,sonra baktım ki daha gezecek çok yer var bu iş böyle olmayacak gittim güvenliklere danıştım ve bana en alt ya da en üstten başlamak yerine 1.kattan başlayıp diğer katlara ve bölümlere ordan geçmemi önerdiler. Mesela bir katta birkaç bölüm var siz en sağ cepheyi geçtiniz, en sola geçmek için müzeden çıkıp alt taraftan piramidin altından yürüyerek öbür cepheye geçmeniz gerekiyor yani sakın biletleri atmayın! Ben size ne şekilde gezdiğimi, hangi bölümleri gezdiğimi ve gezmediğim bölümleri sırayla yazacağım.

IMG_3842
5 koruması ve binlerce güvenlik önlemiyle Mona Lisa.

1-Antik Mısır ve Medeniyete Giriş (0.kat – Sully) : Bu bölümde British Museum’da da gördüğümüz gibi firavun mezarları, antik Mısır kalıntıları, hayal edebileceğiniz her türlü Mısır’a ait tarihi eserler, mücevherler var. İlginiz varsa baya etkileneceğinizi düşünüyorum, gerçekten akıl almaz şeyler var.

2-Antik Mısır ve Kronoloji  (1.kat – Richelieu) : Bu bölümde de Mısır’a devam ediyoruz, hala milattan önce 4000 ile 30 yılları arasındayız. Küçük, detaylı işlenmiş takılar, aynalar ve taraklar benim en çok ilgimi çeken eserler oldu. Aradan bu kadar yıl geçmiş ama ürünlerin tasarımı, sağlamlığı sanki birkaç yıl öncesindenmiş gibi.

IMG_5332

3- Arts décoratifs / Avrupa |500-1850|(1.kata devam – Richelieu) : Burası Mısır bölümünün hemen yanında o yüzden burayı da hızlıca gezmeye karar verdim. Burası gerçekten de sadece mobilyalar, dekoratif eserlerle dolu bir bölüm ve şuna hak vermem lazım ki bunlara ilgili olan birisi sadece bu bölümü bile tek günde bitiremez çünkü küçük küçük odalar, belli kraliyet ailelerinden kalma eşyalar, halılar, altın varaklı mobilyalar ve daha birçok etkileyici eser var. Ben süper ilgili olmadığım için bir uçtan öbür uca sonra da tam ters yönde olacak şekilde tüm eserlerin arasında gezdim, en çok beğendiklerimin de fotoğrafını çektim. Favorim Valois ailesine ait olan eserler. Bu cephe bitince tekrar orta alana yürüyüp Denon cephesine doğru geçtim.

IMG_6137

4- Roman ve Yunan Medeniyetleri ( 1.kat – Denon) : Ne yazsam bilmiyorum. İlkokuldan beri okulda öğrendiğimiz klasik medeniyetlerin kalıntıları ve eserleri. Gördüğüm için memnunum ama bir daha gezmem herhalde bu bölümü. Yine dediğim gibi ilgisi olan için acaip güzel, benim ilgi alanım değil malesef. Bir de burası bitince sona doğru bir oda daha var, orda da yine tablolar var.

5- Arts décoratifs / Avrupa |1550-1850| (1.kat – Denon) : Burası Richelieu cephesine kıyasla da normale kıyasla da ufacık, hemen bitiyor.

IMG_6760

6- Tablolar [Fransız, İtalyan,Amerikan,İspanyol] (1.kat – Denon) : Ve tabii ki en sevdiğim bölüm. Başlıktan da gördüğünüz gibi bu bölüm 1.katın Denon cephesinin neredeyse tamamını kapsıyor. En baba eserlerin çoğu da burada.  Fransızların bir kısmı 2.katta da olsa bu bölümde İtalyan ve İspanyolların tamamı var. Etkileyici.

Eveet şuan nereleri gezmiş olduk? İster inanın ister inanmayın ama 1.katın tamamı bitti, zemin katta da bir bölüm gezmiş olduk. Yazımın devamı haftaya, kaçırmayın 🙂 !

Serra

IMG_0718

 

 

Leave a Reply