Versailles Sarayı’na Gidiyoruz!

Paris’e şuana kadar birçok kez geldim ama Versailles şehrin dışında yer aldığı için bir türlü denk gelip de gitmemiştim. Kuzenimin Brüksel’den arabayla gelmesi sonucu Versailles’e doğru ufak bir araba yolculuğu yapmaya karar verdik ve Versailles’e geldik. Şimdi size gezimizle ve edindiğim bilgilerle ilgili işlevsel bir yazı hazırlıyor olacağım!

This slideshow requires JavaScript.

Öncelikle; Nasıl Gidilir?

Tren İstasyonları

Versailles-Chateau-Rive Gauche

(RER Line C- PAris Austerlitz, Saint-Michel, Champ de Mars-Tour Eiffel)

Versailles Rive Droit

(Paris Saint Lazare’dan kalkıyor)

Otobüs

Bus RATP 171

Versailles Place d’armes

(Pont de Sevres’ten kalkıyor)

Ne günler açık? Ne zamanlar gezilir?

Saray ; Pazartesiler ve tören olan özel günler hariç her gün açık, yüksek sezonda 6.30da kapanıyor, normal sezonda 5.30da kapanıyor ve her iki zamanda da 9da açılıyor.

Bahçeler ; Her gün açık,8den itibaren gezilebiliyor

Trianon Sarayları ve Marie Antoinette’s Estate de pazartesiler hariç her gün açık, öğlen 12’den itibaren gezilebiliyor.

This slideshow requires JavaScript.

Annemler 27 euroluk saray + bahçe biletini aldılar, ben Avrupa Birliği’ne üye bir ülkede oturumum olan bir öğrenci olduğum için bana ücretsizdi. Size önerim de bu bileti almanız, bu sayede bahçeyi ve bahçedeki yerleri de gezebiliyorsunuz.

Saray şu bölümlerde oluşuyor ; zemin katta Gallery of the History of the Palace ve Mesdames’ Apartments. 1.kattaysa sırasıyla Louis XIV odaları, State Apartments ve Gallery of Battles var. Zeminden Gallery of the History of the Palace ile başlıyorsunuz ve üst kata çıkıp sırasıyla buradaki yerleri gezip Mesdames’ Apartments’a geçiyorsunuz. Ben en çok Louis XIV’nin odalarını beğendim, kendine Güneş Kral diyen Louis sarayın tam ama tam ortasındaki yeri özellikle belirletip odasını buraya inşa ettirmiş, güneşin doğuşu ve batışı bu odadan tam görünüyormuş. Önemli not : History of the Palace’a girerken sesli rehberlerin verildiği bir kiosk var, ordan kesin alın derim. Her odaya geçtiğinizde o sayıyı tuşlayarak neyin ne olduğunu dinleyebiliyorsunuz.

Processed with VSCO with c4 preset

Sarayın içi ve odaların hepsi çok ihtişamlı, tavan resimleri inanılmaz güzel. Tavanlara bakmaktan boynum ağrıdı benim 🙂

Bu kısmı bitirdiysek bahçeye geçebiliriz. Bahçeyi gezmek için birkaç seçeneğiniz var, elektrikli golf arabası, bisiklet, kano, tren ve tabii ki yürümek. Bahçeye girerken verilen katalogta sadece bahçenin 2 saatte gezildiği yazıyordu ki bahçeden bu yukarıda bahsettiğim trianonlara falan da gitmek gerekiyor hayal edersiniz ki İNANILMAZ BÜYÜK BİR BAHÇE. Yanlış bilmiyorsam saray da Avrupa’nın en büyük sarayı zaten. Elektrikli arabaları görür görmez hemen oraya yöneldik, max 4 kişi biniyorsunuz, süren kişinin 24 yaşından büyük ve ehliyetli biri olması gerekiyor, size verilen haritadaki elektrikli arabanın gitmesi gereken yollardan gitmeniz ve sadece park edebileceğiniz yerlere park etmeniz gerekiyor kurallar bu kadar, saati 35 euro ve her 15 dk için ek 7-8 euro ödeyebiliyorsunuz. Ki biz elektrikli araç sayesinde 1 saatte tüm bahçeyi ve trianonları gezdik üstelik çok da keyifli oldu. Tüm gezimiz yaklaşık 3.5 saat sürdü, Marie Antoinette’in çiftliğinin bir bölümü için tadilatla ilgili bir şeyler yazıyordu ve ben de internetten okuduklarım ışığında gitmesek de olur diye düşünerek turumuzu sonlandırdık.

Processed with VSCO with c8 preset

10.sınıf Fransızca derslerimizin vazgeçilmezi Roi Soleil’in av köşkü olarak ortaya çıkan ve zamanla daha da genişleyen bu sarayını gezmesem olmazdı. Paris’te 1 haftadan fazla kalıyorsanız sizin de gezmenizi tavsiye ederim. Sarayın olduğu yere gelince kapıdaki kuyruk sizi korkutmasın, bilet almak için sıra beklemiyorsunuz da giriş için yaklaşık bi 45 dk-1 saat beklemeniz gerekebiliyor. Sıra da bir şekilde bitiyor ve değiyor 🙂

Umarım gezme fırsatı bulursunuz!

Serra

Leave a Reply